Челси е европейски клубен шампион за втори път в историята си!

“Сините” надиграха Манчестър Сити с 1:0 в английския финал на Шампионската лига и отнеха голямата мечта на съперника си и добавиха горчив привкус към иначе силния сезон за футболистите на Пеп Гуардиола, които все пак спечелиха Премиър лийг и Купата на Лигата. Триумфът в най-реномирания турнир на континента пък осмисля изцяло кампанията на столичния тим, който се прероди след идването на Томас Тухел.

Германецът загуби финала на ШЛ с ПСЖ миналия сезон, но сега успя да ликува като победител. Тухел е едва вторият мениджър, който записва три поредни победи срещу Гуардиола във всички турнири. Другият също е германец - Юрген Клоп.

По традиция Манчестър Сити пресира здраво съперника още от първата минута - дълбоко в собствената му половина. Челси обаче реагира добре и не се стресна от това, а дори напротив. “Сините” организираха няколко остри атаки по дясното крило с Тимо Вернер като главно действащо лице.

В осмата минута Едерсон показа, че притежава чудесен поглед над играта и умения с крака и с пас през целия терен изведе Рахийм Стърлинг сам срещу Едуард Менди, но седмицата на Сити се засуети и топката бе избита в корнер.

В следващите минути пред Вернер се откриха два добри шанса, но той не се представи на ниво и при двата случая.

Вихреното първоначално темпо изведнъж спадна, а като цяло “сините” изглеждаха доста по-опасни от съперника си в предни позиции. Брилянтна намеса на Антонио Рюдигер спря Фил Фоудън в 27-ата минута, когато младата звезда бе изведен на чиста позиция от Кевин де Бройне.

Шест минути преди почивката Томас Тухел направи принудителна смяна, след като Тиаго Силва се контузи и бе заменен от Андреас Кристенсен.

В 42-ата минута лондончани нанесоха своя удар и поведоха в резултата с дебютния гол в Шампионската лига на Кай Хаверц. Сити отново пресира високо, а Менди подаде напред към Чилуел, който комбинира с Маунт и той изеде Хаверц сам срещу Едерсон. Младият германец надбяга защитата на съперника, която бе доста по-напред отколкото обичайно и след това елиминира Едерсон, за да отбележи в празната врата - 1:0.

Напълно очаквано Сити бе по-активният отбор след подновяването на двубоя, но идеите в атака липсваха и единственото, което манчестърци успяваха бе да владеят топката в противниковата половина.

Четвърт час след началото на второто полувреме и “гражданите” бяха принудени да направят смяна, при това на може би най-важната си фигура. Кевин де Бройне излезе след удар в лицето от страна на Рюдигер, а на негово място влезе Габриел Жезус и Сити най-сетне заигра с типичен нападател.

Минута по-късно символичните домакини имаха претенции за дузпа - твърдяха, че Рийс Джеймс е играл с ръка, но проверка на ВАР показа, че това не е така.

В 68-ата минута Аспиликуета имаше настина важно включване и с шпагат отне топката буквално от крака на Гюндоган, който я очакваше след центриране на Марез.

Пет минути след това резервата Кристиян Пулишич, който е първият американец на финал в турнира, пропусна да удвои преднината на Челси. Той бе изведен с пас в коридор от Хаверц и прехвърли Едерсон, но топката мина покрай вратата.

Клубната легенда Серхио Агуеро влезе в игра, за да помогне на отбора в последния си мач за Сити. Манчестър хвърли напред всичко, с което разполагаше и в заключителните минути създаде няколко инфарктни ситуации в наказателното поле на Менди.

Съдията Матеу Лаос даде седемминутно продължение, с което запази надеждата на изоставащия тим и остави на тръни лидера в резултата.

Ман Сити окупира напълно противниковото наказателно поле, а Едерсон често излизаше до центъра, за да праща топката напред. Защитната линия на Челси обаче бе подредена безпогрешно, а останалите футболисти на клуба също бяха организирани перфектно при отбранителните действия.

В 96-ата минута целият стадион притихна, защото Риад Марез отправи удар от границата на наказателното поле, Менди не помръдна, а топката премина точно над гредата.

Гуардиола вече десет години не успява да завоюва отново Шампионската лига. За последно стори това като треньор на Барселона, след това не спечели с Байерн, а сега загуби в първия финал на Сити в турнира.

Челси пък затвърди тенденцията да печели големи европейски мачове. Лондонският тим е печелил шест от седемте си значими финала е евротурнирите.