Финалът за Купата на България ще противопостави отборите на ЦСКА и Локомотив (Пловдив).

Макар да са два от традиционните клубове в родния футбол, на 1 юли двата тима ще се изправят за първи път в историята помежду си във финален мач за трофея.

ЦСКА и Локомотив, заедно с Левски и Ботев (Пловдив), оформиха мечтана финална четворка, след която заслужено до финал достигнаха "червените" и "черно-белите". Така идната сряда те ще определят носителя на купата.

Локомотив се справи с Левски, а ЦСКА с Ботев, като и в двата сблъсъка общият резултат бе 2:0.

За голяма част от този състав на пловдивчани появата на финал изобщо не е непознато чувство. Само преди година Локо излезе в битка за трофея срещу градския си съперник Ботев и победи с 1:0.

Следващата сряда Локомотив ще търси защита на трофея си, като може да се превърне в едва втория тим извън София, спечелил две поредни Купи на страната.

Снимка: Bulphoto

До този момент това е правил само Литекс, който спечели турнира през 2008-а и 2009-а.

Факт е, че за поредна година този турнир се оказа доста по-вълнуващ от първенството, където шампион отново е Лудогорец, а някъде от края на календарната 2019-а, особена интрига около първото място нямаше.

За последните осем сезона, в които Лудогорец неизменно вдигаше титлата на България, в турнира за Купата видяхме седем различни победители и доста вълнуващи, и драматични финали.

Победителите ще си останат седем, защото Локомотив и ЦСКА са сред тези, които успяха да грабнат приза в този период. Както споменахме, пловдивският отбор го стори през миналия сезон, докато ЦСКА спечели турнира през 2016-а, когато се подвизаваше във "В" група.

С победата си над Монтана, "червените" се превърнаха в единствения третодивизионен тим, носител на Купата на България. Но от тогава чакат някакъв трофей, което не е типично за гранд.  Със сигурност мотивацията ще е още по-висока и заради това дълго очакване на купа на "Армията".

В последните две години за ЦСКА бе разочарован в турнира, защото  за отбора той приключваше на полуфиналите след отпадания от Левски и Ботев (Пловдив). Вчера обаче ЦСКА си го върна на "канарчетата" и ще играе на третия си финал в последното десетилетие.

И двата финала бяха спечелени, а за да намерим последното поражение на "червените" в мач за трофея, трябва да се върнем 15 години назад, когато през 2005-а губят от Левски с 1:2. За всичките си 32 финала в турнира, 20 от които спечелени, ЦСКА никога не е срещал Локомотив в решаващия мач.

Срещите между ЦСКА и пловдивски клуб на финал са само две, като и две завършват с успех за "червените". През 1993-а те побеждават Ботев с 1:0 в Благоевград, а през далечната 1955-а печелят с 5:2 след продължения срещу Спартак.

За Локомотив обаче среща срещу столичен тим на финал си е истински кошмар.

В четири поредни такива сблъсъка, "черно-белите" губят от столичните Левски, Септември и съименниците от Локомотив (на два пъти). Преди осем сезона Локо пак стигна до мача за трофея, но отстъпи на шампиона Лудогорец.

На този етап все още не е ясно каква атмосфера можем да очакваме заради променящите се твърде често заповеди на министъра на здравеопазването по темата с публиката на стадионите.

Към този момент тя гласи, че в един сектор не може да има повече от 1000 зрители. Това би "убило" тотално финала откъм атмосфера, защото 4000 фенове на 40-хилядния национален стадион "Васил Левски" определено не е впечатляваща гледка.

Със сигурност финал между гладния за трофеи тим на ЦСКА и защитаващия титлата си Локомотив има потенциал да изпълни арената в центъра на столицата, придавайки страхотен облик на двубоя. А пък при притеснения в условията на увеличаващи се случаи на заразени с коронавирус, защо изобщо ще се пускат хора на стадиона? Остава впечатление за половинчатост и нерешителност при решенията в този аспект.

Спортно-технически финалът е напълно непредвидим заради наглед напълно изравнените сили между двата тима.

Разликата в класирането на първенството е само точка в полза на ЦСКА (втори и трети), а само преди 11 дни, когато се срещнаха на "Българска армия", резултатът бе 1:1.

Във финален двубой моментното състояние обикновено остава на заден план, а формата няма значение. Но дори и да не е така, ЦСКА и Локомотив ни показаха през сезона, няма почти никаква разлика помежду им. Което предполага страхотен сблъсък с неясен изход - а какво по-добро да искаме от един финал?

Все пак като име, а и като публика при пълен стадион, фаворит би следвало да е ЦСКА.

Локомотив обаче успя да спечели трофея преди година, а доста от играчите, които след седмица ще излязат от първата минута, вече са вдигали тази купа. Със сигурност това ще придаде увереност на този състав. В него има и един рекордьор - Момчил Цветанов, който има пет трофея от този турнир във визитката си, включително с ЦСКА от 2016 г.!

Сблъсъкът определено ще бъде интригуващ, а отварянето на стадион "Васил Левски" само ще подпомогне шоуто и ще подари една страхотна атмосфера.

Няма съмнение - с или без публика (и много или малко), финалът ще е украшението на сезона в българския футбол откъм интрига и заряд.