Англия премина без кой знае колко затруднения през Сенегал, за да се класира за четвъртфиналите на световното първенство по футбол. "Трите лъва" надвиха африканския си съперник с 3:0 в осминафинален двубой, който бе първи дуел един срещу друг в историята и на двата тима.

В следващата фаза съперник на англичаните ще бъдат настоящите световни шампиони от Франция.

Европейците решиха мача в рамките на десетина минути в края на първото полувреме. От самото му начало те бяха по-настоятелният отбор, но имаха затруднения да стигнат до възможности за гол. Всъщност, до падането на първото попадение, Сенегал бе тимът с по-добрите шансове да открие резултата.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА >>>

Диа се откъсваше сам срещу Пикфорд още в четвъртата минута, но бе спрян в последния момент от Магуайър. В 23-ата пък африканците направиха светкавична контраатака и пак Диа бе на мястото на събитието, като от няколко метра пропусна да вкара. ВАР разгледа евентуална дузпа за игра с ръка на Стоунс, но такава не бе отсъдена. В 31-ата минута Диа отново тества Пикфорд, който спаси удар от границата на вратарското поле.

И сякаш от нищото Англия нанесе първия си удар - в 38-ата минута Хендерсън откри резултата, след като с удар от движение от точката на дузпата превърна в гол отличен пас от крилото на Джуд Белингам. 1:0. На 19 години и 158 дни той става най-младият играч на Англия от 1966 година насам, който дава голов пас.

Хендерсън пък е вторият най-възрастен голмайстор за Англия на световни финали със свите 32 години и 170 дни.

Настроението, което сякаш липсваше до този момент, се появи в играта на Англия и в третата минута на добавеното време Хари Кейн направи резултата 2:0 с първия си гол на турнира. Капитанът завърши атака като по учебник - започнала от собственото наказателно поле на европейския тим и стигнала само с няколко паса до това на съперника. Кейн се разписа с изстрел по диагонала покрай Менди.

За Кейн това е единадесети гол на голямо първенство (7 на световно и 4 на европейско) с националния отбор, като по този начин той вече еднолично е лидер в тази класация.

Букайо Сака сложи точка на всичко с поредния си гол в Катар. Той се възползва от втората асистенция в мача за Фил Фоудън, който го намери по земя, а Сака нямаше проблем да преодолее Менди от десетина метра за 3:0.

Около четвърт час преди края Сар стреля от пряк свободен удар, но покрай левия страничен стълб на Пикфорд.