Петнадесетият ден на световното първенство по футбол в Катар ни разкри имената на още два отбора, които ще играят на четвъртфиналите. След днешните два осминафинала стана ясно, че в четвъртфиналите ще гледаме вълнуващо европейско дерби, което ще противопостави тимовете на Франция и Англия.

Именно двата европейски представителя спечелиха осминафиналните си битки в неделя, съответно срещу Полша и Сенегал, за да си осигурят вълнуващ четвъртфинален сблъсък един срещу друг.

Това ще бъде трети двубой между англичани и французи на световни първенства.

"Петлите", настоящите шампиони на света, се разправиха с Полша и Роберт Левандовски, пращайки у дома "Дружина Полска" в първия осминафинал от последния ден на отиващата си седмица. Килиан Мбапе и компания надвиха поляците с 3:1 без особени проблеми и изпълниха очакванията.

Именно Мбапе бе голямата звезда при френската победа, засенчвайки два рекорда, които двама от съотборниците му постигнаха днес.

23-годишният нападател вкара два от головете на своя тим, а също така и добави асистенция на сметката си. Мбапе вече има повече голове за националния тим на страната си от легендата Зинедин Зидан.

А въпросните постижения на съиграчите му също са впечатляващи. Капитанът и вратар Юго Лорис вече дели с Лилиан Тюрам лидерската позиция за най-много изиграни мачове за Франция. И двамата имат по 142 двубоя, като Лорис ще оглави класацията еднолично в предстоящия четвъртфинал с Англия.

Оливие Жиру, който откри резултата срещу Полша пък вече самостоятелно е голмайстор №1 в историята на "петлите". Той делеше върха с Тиери Анри (51 гола), но вече попаденията му са 52.

Англия пък изглеждаше сякаш ще има проблеми със Сенегал, но в крайна сметка скоропостижно се разправи с африканците и продължава към последните осем след класика с 3:0.

Островитяните решиха всичко в своя полза изключително бързо, след като в рамките на 10 минути в края на първото полувреме реализираха два гола.

Първо Джордан Хендерсън даде аванс на своя тим след брилянтна асистенция на изгряващата звезда Джуд Белингам. После пък и Хари Кейн откри сметката си на турнира в Катар, реализирайки за 2:0 в добавеното време на първата част, след като не бе успял да вкара в трите мача от групите.

След почивката Букайо Сака вкара третия си гол на Мондиала - 3:0 и на практика край на мечтите на Сенегал за каквото и да било повече в този мач.

Така идната събота, на 10 декември, ще станем свидетели на двубой между Франция и Англия в спор за място на полуфиналите.