Лионел Меси поведе своята Аржентина към четвъртфиналите на Световното първенство в Катар.

Аржентинците достигнаха до най-добрите осем в света след победа с 2:1 срещу Австралия във фазата на осминафиналите.

Както и се очакваше, мачът за Меси и компания изобщо не бе лек, но в крайна сметка голямата цел бе постигната. В ролята си на фаворит Аржентина спечели двубоя и сега очаква този срещу Нидерландия от следващата фаза.

А кой да поведе "гаучосите" към успеха освен суперзвездата им с №10. Именно той откри резултата в момент, в който просто не се виждаше как Аржентина ще преодолее австралийската отбрана. ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

В своя мач №1000 в професионалния футбол на клубно и международно ниво, Меси вкара своя гол №789 и първи в елиминационна фаза на Световно първенство.

До този момент Меси се бе разписвал само в груповата фаза при петте си участия на Мондиали, а със своето девето попадение на най-големия футболен форум, той изпревари големия Диего Марадона. Пред него по този показател сред аржентинците е сами Габриел Батистута с десетте си гола.

Снимка: Getty images

Двубоят започна напълно според очакванията. Австралийците се бяха наредили пътно в отбрана, с доста малко разстояние между отделните линии, а Аржентина изцяло владееше топката и търсеше начин да пробие тази отбрана.

Но това не се случваше никак лесно, защото Меси и компания така и не намираха път през отбраната на "кенгурата", а дори от средата на полувремето Австралия започна да разиграва по-често и да поглежда към вратата на опонента.

Истинска аржентинска безпомощност в атака - проблем, който бе разрешен от един човек и неговата гениалност.

В 35-ата минута Лионел Меси нахлу в наказателното поле на Австралия и си взе топката, която негов съотборник трудно спря, а след това фамозният №10 я прати във вратата за 1:0.

Страхотен шут с левия крак, а фактът, че около Меси имаше четирима австралийски бранители изобщо не смути суперзвездата на Аржентина.

Гол, който направи нещата значително по-спокойни за аржентинците, защото в даден етап от мача Австралия щеше да тръгне в атака и да остави достатъчно пространства в задни позиции.

Втората част започна по-доста сходен начин, но разликата бе, че Аржентина пресира далеч по-сериозно и това доведе и до втория гол в мача, паднал в 57-ата минута.

Основната заслуга за него имаше опитният вратар на "кенгурата" - Матю Райън, който незнайно защо тръгна да залъгва двама противникови играчи.

Той преодоля Родриго Де Пол, но пък Хулиан Алварес му отне топката и след това нямаше проблем да вкара в опразнената врата за 2:0.

Резултат, който сякаш сломи и австралийците, защото бе трудно да се повярва, че има обратен път за тях в мача от тази ситуация.

И така изминаха 20 минути, в които мачът действително сякаш се доиграваше.

На терена не се случваше нищо интересно, Аржентина контролираше събитията и предимно разиграваше в центъра, но един щастлив рикошет промени нещата.

В 77-ата минута влезлият от пейката Крейг Гудин опита удар, който за негово щастие се отби в тялото на Енцо Фернандес и влетя в аржентинската врата - 2:1.

А шокът можеше да е пълен само три минути по-късно, когато левият краен бранител на австралийците - Азис Бехич, явно вдъхновен от Меси направи страхотен рейд, навърза трима бранители и стреля, но сами решителен шпагат на аржентинец го лиши от един невероятен гол.

Беше ясно, че до края Австралия ще трябва да опита да изравни, а това отвори достатъчно шансове за Аржентина да реши всичко в мача.

Лионел Меси на два пъти изработи отлични шансове за Лаутаро Мартинес, които той пропиля, а след това самият седемкратен носител на "Златната топка" имаше възможности да отбележи.

Само в рамките на последните десет минути от мача, Аржентина създаде в пъти повече положения от останалата част на двубоя, но решителният трети гол не падна.

А това можеше да се окаже фатално, защото в 96-ата минута Гаранг Куол от Австралия получи топката в наказателното поле, успя да си я спре и да стреля, но Емилиано Мартинес направи най-важното си спасяване на този Мондиал.

Така Лионел Меси и компания са вече на четвъртфиналите в катар.