Белгия се сбогува с Мондиал 2022 в Катар след 0:0 срещу Хърватия в последния мач и на двата тима от груповата фаза. "Червените дяволи", които са трети от Мондиал 2018, не успяха да победят "ватрените", които пък са сребърен медалист от световното в Русия и в крайна сметка след редица шокиращи пропуски на Ромелу Лукаку си тръгват от Катар.

Хърватите продължават напред като втори в група, която изненадващо за мнозина бе спечелена от Мароко. Белгия остана на трето място, а четвъртото е за Канада.

Иван Перишич можеше да открие още в 10-ата секунда, когато след скоростна атака и едва три докосвания се озова пред наказателното поле, но за щастие на Куртоа стреля встрани от вратата му. Двата отбора предложиха скоростна и открита игра още от самото начало, давайки предпоставка за зрелищен мач.

Де Бройне изведе Мертенс с перфектен диагонален пас в 14-ата минута, но острието на Галатасарай шутира високо над вратата. ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА >>>

Секунди след това хърватите получиха дузпа, до чието изпълнение така и не се стигна. Ферейра-Караско извърши спорно нарушение в наказателното си поле, а Антъни Тейлър първо посочи бялата точка, но след консултация с ВАР отмени решението си заради засада на Крамарич и Ловрен при центрирането, довело до ситуацията.

Темпото временно спадна, а след 30 минути игра головете липсваха.

Белгийците все пак се активизираха, атакувайки повече до почивката, но без резултат. Пет минути преди края нап олувремето Дендонкер изскочи зад иначе чудесно подредените защитни линии на хърватите, ала не успя да отиграе достатъчно добре топката.

Нов пропуск на Перишич пък беляза края на първата част. При добро центриране той буквално се размина на сантиметри с топката, пропускайки да открие резултата.

Второто полувреме започна с появата в игра на Ромелу Лукаку, който щеше да се превърне в най-коментираната тема тази вечер.

Ковачич изпробва рефлекса на бившия си съотборник в Реал (Мадрид) Тибо Куртоа в 50-ата минута с мощен удар. Това бе началото на доста силни минути за хърватите, а белгийския вратар трябваше да отразява опасни изстрели на Брозович и Модрич

След точно час игра брилянтен пас на Де Бройне изведе в коридор Караско, той стреля, а Ливакович спаси. Топката се озова в Лукаку, който обаче вместо да вкара от няколко метра, разтресе гредата на опразнената врата. По-малко от минута след това той сътвори нов пропуск, стреляйки високо над напречната греда с глава.

Белгийците се втурнаха напред, като това даде шансове на Хърватия да ги затрудни с няколко контраатаки, но без да се стигне до гол.

В 86-ата минута Лукаку отново не успя да вкара и отново от отлична позиция, този път не успявайки да отиграе достатъчно бързо топката на едва метър-два от вратата.

Малко след това той бе оставен абсолютно сам на далечната греда и пак не съумя да отбележи буквално на метър от голлинията.