Мароко се класира драматично за осминафиналите на Мондиал 2022, при това печелейки първото място в своята Група F. "Атласките лъвове" ликуваха след 2:1 в ключовия си последен мач с Канада и финишираха на върха със 7 точки.

Африканците оцеляха срещу "кленовите листа", въпреки че си вкараха автогол - първи на това световно. Така в следващата фаза мароканците ще играят с класиралия се на второ място в групата на Испания, Германия, Коста Рика и Япония, където развръзката е тази вечер.

Мароко успя да поведе още в третата минута след подарък от вратаря на Канада Милан Борян. Бившият страж на Лудогорец подаде топката на Хаким Зиеш, който на празна врата отбеляза така важния гол - 1:0 за африканците.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК>>>

След попадението Мароко продължи да е по-активният тим на терена, въпреки че при този резултата се класира за следващата фаза.

Getty Images

Първата по-опасна атака на Канада дойде в 15 минута, като Бюканън се размина на милиметри с топката при опасно центриране в наказателното поле на "атласките лъвове".

В 23 минута Мароко вкара втори гол. Юсеф Ен-Насири получи чудесно извеждащо подаване зад отбраната на канадците и с мощен шут не остави шансове на Милан Борян - 2:0 за африканския тим. А асистенцията бе на сметката на Ашраф Хакими.

В 33 минута Мароко пропиля отлична възможност за трети гол. Абделхамид Сабири излезе на чиста позиция и стреля към вратата на Канада, но в последния момент ударът му бе блокиран.

7 по-късно Канада изненадващо успя да намали резултата. Сам Адекугбе проби по крилото и центрира остро топката по земя, а Айеф Ажер, в опита си да пресече паса, си отбеляза автогол, правейки резултата 2:1. Това бе и първият автогол на това световно.

В продължението на първата част трети гол, дело отново на Ен-Насири, за Мароко бе отменен заради засада. Това бе второ отменено попадение за африканския тим на това световно.

Така двата тима се оттеглиха за почивка при резултат 2:1 за Мароко.

В началото на втората част мароканците продължиха да са по-активният отбор, търсейки успокоителен трети гол. Дотолкова, че в 51 минута топката се спука и се наложи да бъде заменена.

В 57 минута звездата на Канада Алфонсо Дейвис напомни за себе си. Той отправи сложен удар от въздуха, но топката мина покрай гредата.

Малко след това селекционерът на "кленовите листа" направи тройна смяна, а един от появилите се на терена бе ветеранът Атиба Хътчинсън, който записва мач номер 101 с националната фланелка.

В 70 минута мароканците бурно претендираха за дузпа за нарушение срещи Хаким Зиеш. Реферът обаче даде знак играта да продължи.

Само секунди след това именно влезлият като резерва Хътчинсън нацели гредата. Той засече с глава центриране, а след рикошета топката тупна на самата голлиния. Последва добавка, но отново неточна, така че мароканците оцеляха.

В заключителните минути и двата отбора се хвърлиха да атакуват. Канадците правеха всичко възможно, за да отърват загубата, а мароканците се стремяха към решаващ трети гол, който със сигурност да ги класира за осминафиналите.

В 87 минута вратарят на африканците Буну бе на косъм от това да закопае тима си. Той тръгна да спира топката на гърди, но тя отскочи и в последния монент все пак успя да я хване, преди връхлитащият нападател на Канада да я вкара във вратата му.

Секунди преди края дори вратарят на Канада Милан Борян се включи в атаките на тима, но мароканците оцеляха и ще играят на осминафинал.