Хърватия е бронзовият медалист от Мондиал 2022 в Катар. След като на миналото световно "ватрените" останаха втори, сега надиграха Мароко с 2:1 в малкия финал, като двата отбора изиграха динамичен и зрелищен мач, в който полемика не липсваше.

Мароко не успя да се превърне в първият африкански отбор с призово класиране на световно първенство, а хърватите взеха трети медал в историята си. Капитанът на европейците Лука Модрич пък ще слезе от голямата сцена с отличие, защото се говори, че това бе негов последен мач на световно първенство. Магическата десетка е на 37 години.

ГАЛЕРИЯ >>>

Мароканският вратар Боно сътвори любопитна ситуация още в третата минута, когато в опит да подаде на свой съотборник за малко не прати топката във вратата си.

Хърватия поведе в седмата минута, когато Йошко Гвардиол украси с гол прекрасно заучено положение. Европейците разиграха късо свободен удар, последва центриране към Иван Перишич, а той отклони към Гвардиол, който с плонж заби топката неспасяемо в мрежата за 1:0.

Отговорът на Мароко обаче въобще не закъсня. След центриране и лошо хърватско изчистване, топката попадне в Ашраф Дари, а той се разписа с глава за 1:1.

Хърватите съвсем в реда на нещата тръгнаха да търсят втори гол и създадоха няколко добри възможности, които обаче не доведоха до желаното попадение.

Хаким Зиеш и Ашраф Хакими направиха впечатляваща атака и след няколко двойни подавания крилото се оказа на добра позиция и центрира към Ен-Несири, който от няколко метра не уцели топката.

В 37-ата минута Зиеш пак прати топка в наказателното поле, а този път Ен-Несири стреля с глава, но без успех.

Три минути преди почивката Мислав Оршич изведе своите напред с един от головете на турнира. С диагонален прехвърлящ удар той остави на място Боно и топката се удари в далечната греда, за да влезе в мрежата за 2:1.

"Ватрените" започнаха втората част уверено, с няколко опасни атаки по двете крила, но без голове.

След точно час футбол Андрей Крамарич напусна принудително заради разтежение, а заменилият го Никола Влашич стреля мощно отдалеч в 70-ата минута, но и неточно.

В 73-ата минута голмайсторът Гвардиол бе повален от Амрабат в наказателното поле, но съдията не отсъди дузпа. Катарският рефер се превърна в главно действащо лице в остатъка от мача - на два пъти африканците имаха претенции за дузпа в тяхна полза, а като цяло съдията изпусна двубоя.

Ен-Несири шутира опасно в 75-ата минута, но Ливакович бе блестящ.

Три минути преди края Ковачич майсторски се освободи от защитник на противника с финт, но само за да стреля встрани от вратата.

В крайна сметка всичко приключи с хърватска победа, а мароканците се нахвърлиха на съдията след последния му сигнал.