Отборът на Нидерландия продължава към осминафиналите на Мондиал 2022 като победител в група "А". "Лалетата" завършват първи в крайното класиране със 7 точки след 2 победи и 1 равенство в трите си мача, а днес спечелиха с 2:0 срещу домакина Катар и така го оставиха капо в дебютното му участие на световно първенство.

Домакините на шампионата приключват на последното четвърто място с три загуби в три мача и голова разлика 1-7. Сенегал е другият осминафиналист от тази група, а Еквадор напуска турнира. Освен това арабите са първият домакин, който губи и трите си мача.

По-късно тази вечер "оранжевите" ще разберат срещу кого ще се изправят в елиминациите. Те чакат да научат името на онзи отбор, който приключи втори в група "В", а към момента с шанс за това са и четирите участващи тима - Англия, Иран, САЩ и Уелс.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА >>>

Пред близо 67 хиляди зрители на стадион "Ал Байт" европейците контролираха мача от самото му начало и напълно заслужено спечелиха трите точки, като освен двата реализирани гола - по един през двете полувремена, стигнаха и до трето попадение, но то не бе зачетено.

Двата тима си размениха по една светкавична възможност в първите минути, когато първо Мемфис бе изведен сам срещу вратаря, а след това и Ал Хайдос стреля, но Ноперт спаси.

Началният ентусиазъм на домакините бързо бе охладен, след като класата на съперника постепенно направи разликата и футболистите на Луис ван Гаал установиха пълен контрол над мача. И напълно логично в 27-ата минута откриха резултата чрез третия гол на Коди Гакпо от началото на турнира. Младокът реализира в трети пореден мач, с което се превърна в първият нидерландец с голове в първите си три мача на Мондиал.

Този път Гакпо бе точен с изстрел с десния крак, след като предишните му две попадения бяха с глава и ляв крак. Само трима други играчи на Нидерландия са вкарвали в три поредни мача на световно - Йохан Неескенс (1974), Денис Бергкамп (1994) и Уесли Снайдер (2010).

Нидерландците сякаш се дръпнаха малко назад, но въпреки това катарците не съумяха да сътворят нещо смислено пред противниковата врата.

Вторият гол дойде по-малко от пет минути футбол през второто полувреме. Той бе дело на Френки де Йонг, който се разписа с добавка след слаб удар на Мемфис. Депай бе изведен с центриране от Дейви Клаасен.

В 69-ата минута падна и трети гол, който обаче не бе зачетен. Появилите се преди малко в игра Винсент Янсен и Стивън Бергхаус си размениха подавания и Бергхаус отбеляза. Голът обаче бе отменен заради игра с ръка на Гакпо по-рано в същата атака.

"Лалетата" се разминаха с още едно попадение и в добавеното време, което бе шест минути. Тогава отново в главната роля бе Бергхаус, който този път разтресе напречната греда на Мешаал Айса Баршам.