Сенегал се класира за 1/8-финалите на Мондиал 2022 след победа с 2:1 срещу Еквадор. Двубоят бе пряк сблъсък за второто място в група А, след като в другия двубой фаворитът Нидерландия нямаше проблеми срещу Катар и спечели първото място в класирането със 7 точки.

Сенегалците бяха по-добрият отбор през цялото време и въпреки че Еквадор им изравни в средата на второто полувреме, само след минута отново излязоха напред, защото единствено победа ги устройваше за продължаване напред.

В първите минути Сенегал бе по-активният тим, а изстрел на Диа мина на сантиметри от вратата. Еквадор пък отговори с мощен удар на Енер Валенсия, който обаче рикошира и не затрудни вратаря на африканците Менди.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК>>>

След четвърт час игра Сенегал бе по-активният тим на терена, но без да успее да отбележи гол във вратата на "кондорите".

Getty Images

Скуката на терена бе разгонена в 42 минута, когато френският съдия Клеман Тюрпен даде дузпа за Сенегал за нарушение на Инкапие срещу Исмаила Сар. Зад топката застана потърпевшият, който бе безпогрешен и с 11-ия си гол за националия отбор направи резултата 1:0 за африканския тим.

До края на първото полувреме Еквадор нямаше време да отговори, като двата тима се оттеглиха за почивка при аванс за Сенегал.

В началото на втората част южноамериканците стигнаха до първия си удар в очертанията на вратата, дело на Хосе Сифуентес, но Менди улови без проблеми топката.

Като цяло еквадорците успяха да изнесат играта в по-предни позиции и взеха инициативата, но без да създадат опасни положения.

Усилията на Еквадор все пак дадоха резултат в 68 минута. След центриране от фаул Мойзес Кайседо реализира с глава и изравни резултата - 1:1. При попадението първо имаше съмнения за засада, но играч на Сенегал я покриваше, тъй като бе застанал на голлинията до гредата. При този резултат Еквадор се класираше напред.

Радостта за "кондорите" обаче трая едва една минута.

Калиду Кулибали получи отличен пас в наказателното поле и с много прецизен удар направи резултата 2:1 за Сенегал, като по този начин "лъвовете" отново излязоха пред съперника си в класирането.

До края на мача еквадорците така и не успяха да застрашат сериозно вратата на Сенегал. Не помогнаха и 6-те минути добавено време.

Така Сенегал спечели двубоя, а с това и мястото си на 1/8-финалите.