След като направи две асистенции при победата над Гана с 3:2, Бруно Фернандеш бе главно действащо лице и при успех с 2:0 над Уругвай във втория мач за Португалия от Група "H" на световното първенство в Катар.

Халфът на Манчестър Юнайтед вкара двата гола за отбора на Фернандо Сантош и по този начин португалците си гарантираха мястото в осминафиналите.

Днешното дерби бе повторение от осминафинала през 2018 година, когато Уругвай спечели с 2:1, като този път Португалия взе реванш в много свирепа битка. Като цяло европейският тим доминираше в хода на срещата, но само като владение на топката. Поведе в 54-ата минута с гол на Фернандеш, а след това последва голям натиск на южноамериканците. В продължението отново Бруно вкара дузпа, за да донесе спокойствието на своите. След това гредата го спря за мечтан хеттрик.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Снимка: AP/БТА

Така Португалия вече има шест точки и ако не загуби последния си мач срещу Южна Корея, ще запази първото си място в групата. На осминафиналите почти сигурно ще срещне един измежду Швейцария и Сърбия. Уругвай пък се нуждае от задължителна победа над Гана и на свой ред днешните съперници да не загубят от корейците. По този начин би си уредил осминафинал срещу Бразилия.

Двата тима днес се грабнаха от първата минута, но само във физическо отношение. Проявиха няколко грубости, като една от тях донесе ранен жълт картон на Родриго Бентанкур още в шестата минута.

Двубоят вървеше в лежерно темпо и липсваха головите положения с изключение на няколко безобидни удари от португалците. В 32-ата минута обаче те почти бяха наказани. Бентанкур направи фантастичен пробив между защитниците на съперника и се оказа сам срещу вратаря, опита да се да прекара топката между краката му, но Диого Коща спаси не без доза късмет и предотврати сигурен гол. Ситуацията дойде като гръм от ясно небе.

Така първото полувреме завърши без голове и може да се каже, че бе разделено на две половини - първата за Португалия, втората за Уругвай. Най-чистото положение обаче изпуснаха играчите в бяло.

Началото на второто полувреме беше белязано от нахлуване на фен на терена, който развяваше LGBT флаг с цветовете на дъгата и с призив за "уважение към жените в Иран" и "спасение за Украйна". Малко след като бе задържан от стюардите, Португалия направи една от най-хубавите си атаки, но в нейния завършек Жоао Феликс оплете топката във външната страна на мрежата.

В 54-ата минута Бруно Фернандеш направи супер пас към Кристиано Роналдо, който изглеждаше, че отклони с глава преди топката да влети в мрежата. Първоначално попадението бе присъдено на седмицата, но след това ФИФА се коригира и голът е на Бруно - 1:0.

След попадението мачът продължи вече в бясно темпо, като уругвайците едвам удържаха устремните атаки на съперника. Едва след 70-ата минута започнаха да поглеждат по-сериозно напред и в 75-ата Макси Гомес нацели страничната греда с удар от границата на наказателното поле. Три минути по-късно резервата Луис Суарес стреля встрани след подаване от фаул. Много изгоден шанс!

Португалия нямаше намерение да "паркира автобуса" и продължи да играе атакуващо в края на мача. Фернандеш имаше основателни претенции за дузпа за игра с ръка на Хосе Мария Хименес. Първоначално такава не бе отсъдена, но след разглеждане с ВАР решението бе променено. От бялата точка халфът на Манчестър Юнайтед не сгреши и подпечата победата за своите в 93-ата минута при добавени девет.

В последните Уругвай беше в нокдаун и не създаде нищо пред вратата на съперника. Вместо това гредата спря Брудо за оформяне на хеттрик.

Съставите:

Португалия: 1.Диого Коща, 20. Жоао Кансело, 4. Рубен Диас, 5. Пепе, 19. Нуно Мендеш, 14. Уилям Карвальо, 18. Рубен Невес, 10. Бернардо Силва, 8. Бруно Фернандеш, 11. Жоао Феликс, 7. Кристиано Роналдо

Уругвай: 23. Сергио Роше, 16. Матиас Оливейра, 19. Себастиан Коатес, 3. Диего Годин, 2. Хосе Хименес, 5. Родриго Бентанкур, 15. Федерико Валверде, 5. Матиа Весино, 13. Гилермо Варела, 11. Дарвин Нунес, 21. Едисон Кавани