Тунис постигна една от най-престижните победи в своята футболна история, но за съжаление тя бе белязана с доста горчив привкус.

"Орлите от Картаген" победиха с 1:0 световния шампион Франция, но това не бе достатъчно за продължаването им към фазата на елиминациите.

Задачата на тунизийците бе да постигнат шокираща победа над "петлите" и да се надяват по същото време Австралия и Дания да завършат наравно, което щеше да бъде перфектният сценарий.

И Тунис свърши своята част от плана, спечели срещу Франция, но новините за победата на Австралия на другия стадион разплакаха хилядите фенове на "орлите" по трибуните. Те няма да видят своя тим във фазата на елиминациите и при шестото участие на Тунис на Мондиал, макар отборът да спечели 4 точки в тази изключително трудна група.

Кой да повярва, че победа над световния шампион и точка срещу полуфиналиста от Евро 2020 Дания няма да са достатъчни за осминафиал. ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Колкото до Франция, то със сигурност "петлите" ще отнесат доста критики за подхода си към мача. С вече сигурно място в следващата фаза, Дидие Дешан направи девет промени и сякаш тотално отписа двубоя, който за Тунис започнаха шест титуляри, родени на френска земя.

Снимка: Getty images

Още от първите минути на мача се видя, че макар и резервните играчи на Франция да се състезават в сериозни европейски тимове, тяхната сработка, а и индивидуална класа отстъпва от тази на така наречените титуляри.

А и не бе за пренебрегване фактът, че на практика Франция имаше на 99% сигурно първо място, докато тунизийците играеха мача на живота си. Това обясняваше огромната разлика в агресията на двата тима.

Още в деветата минута Тунис стигна до гол чрез бранителя Надер Гандри, който само преди година защитаваше цветовете на родния Славия.

Голът му обаче бе отменен дори и без намесата на ВАР, защото ясно се видя, че той се намира в засада при центрирането към него от фаул.

До края на това полувреме Тунис продължи да играе по-добре от световния първенец, макар това да не водеше до чисти голови положения. Почти нищо не видяхме и на отсрещната врата, след доста безлична продукция от "петлите" в атака.

С началото на втората част агресията от страна на Тунис бе още по-сериозна, защото "Орлите от Картаген" знаеха, че с оглед нулевото равенство на другия стадион, победа над Франция ще ги прати в елиминациите.

И голът падна, при това напълно заслужено. Безумно загубена топка от Фофана в центъра, която напълно олицетворяваше безхаберната френска игра, подари топката на Тунис, тя стигна до звездата на тима Уахби Хазри, който с отлично насочен удар откри.

По изпълнените почти изцяло от тунизийци трибуни настана истинска лудост, но за доста кратко.

Причината не бе в техните любимци, а в дошлите неприятни новини, че Австралия повежда на Дания. Това вече бе резултат, който праща "кенгурата" напред и оставя Тунис зад борда.

В следващите минути в игра за Франция се появиха звезди като Килиан Мбапе, Антоан Гризман и Осман Дембеле, което се отрази добре на френската игра, а и Тунис вече предпочете да пази аванса си, чакайки добри новини от другия мач.

Те не пристигнаха. Австралия спечели, а секунди по-късно и Тунис допусна гол за 1:1, който обаче бе отменен заради засада, което поне остави малка радост на "орлите" от победата над страната, чиято колония бяха до 1956-а.

Тунис свърши задачата си и удържа своя аванс, но пък и не дочака добрите новини. Австралия победи Дания и така "кенгурата" ще продължат напред в компанията на Франция.