Австралия показа чудеса от смелост и характер, за да победи Дания с 1:0 и да стигне осминафинал на Мондиал 2022.

Матю Леки вкара победния гол след точно 60 минути игра, завършвайки майсторски контраатака на момчетата в жълто и зелено - корави бойци, които не трепнаха срещу фаворизирания "червен динамит".

Наградата за австралийците е място на осминафинал за втори път в историята след 2006-а. Те завършват втори в група D след Франция, със спечелени две победи и 6 точки.

Там съперник ще е победителят в група С, който ще стане ясен по-късно днес, като вариантите са Полша, Аржентина и Саудитска Арабия.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА>>>

Едва ли на някой от играчите на Австралия обаче му пука кой ще е насреща в неделя в 17 часа, когато е тази среща. Те не трепнаха на старта срещу Франция и поведоха, но не им стигна класа срещу световния шампион - 1:4.

Надиграха Тунис, а днес, когато африканският представител сензационно победи отслабената до неузнаваемост френска селекция, си заслужи класирането с победа над един от най-силните тимове от Европа.

Дания доминираше осезаемо до почивката и имаше 2-3 удобни ситуации. Но тимът така и не тръгна "ва банк", въпреки че бе принуден да търси само победа. След почивката австралийците заиграха по-агресивно и отказаха да се приберат за нулево реми.

След час игра Леки нанесе тежки поражения на датчаните - психически и като резултат, а европейският отбор не се отърси от тях чак до последните минути, когато осъществи някакъв натиск.

При серия корнери в края се включваше и вратарят Каспер Шмайхел, но австралийците отбиваха всичко.

Този отбор ще влезе в историята на футбола в страната до онзи с Кейхил, Кюъл и Видука от 2006-а, който излезе от групата и се би смело с Италия, губейки със спорна дузпа в последните секунди.

Време е за новите герои в жълто и зелено - без да са от класата на други, фаворизирани отбори, австралийците изнасят уроци по биткаджийство и себераздаване.