Англия ще играе в осминафиналите на Мондиал 2022 в Катар като първи отбор от крайното класиране на група "В". "Трите лъва" показаха съвсем друго лице от това, което видяхме при нулевото равенство със САЩ и разбиха Уелс с 3:0 за втората си победа на световното първенство.

Така англичаните спечелиха групата си със 7 точки от 9 възможни, а като втори в подреждането напред към елиминациите продължава САЩ след победа над Иран. "Драконите" от Уелс и Иран се сбогуват с шампионата след груповата фаза. Съперник на селекцията на Саутгейт в осминафиналите ще бъде Сенегал.

Селекционерът на победителите най-сетне се пречупи и промени стартовия си състав, където попаднаха Маркъс Рашфорд и Фил Фоудън, които изиграха съществена роля за победата.

Рашфорд рано-рано даде заявка за това, което предстоеше да направи, а именно да реализира два гола. Футболистът на Манчестър Юнайтед, който за първи път в Катар започна като титуляр, бе изведен сам срещу Дани Уорд още в десетата минута, но не успя да действа достатъчно бързо.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА >>>

Англичаните контролираха случващото се на терена, но без да създават кой знае какво след пропуснатата от Рашфорд възможност. Като цяло първото полувреме не бе особено интригуващо, защото въпреки преимуществото на английския тим, головите шансове все така ги нямаше.

Десетина минути преди почивката Нико Уилямс от Уелс напусна принудително игра със съмнения за мозъчно сътресение. В 38-ата минута Англия направи атака, която спокойно може да оприличим на "бразилска" - Белингам намери Фоудън с прекрасен пас със завъртане, докато младата звезда на Манчестър Сити пое технично топката, но стреля високо над вратата. Секунди по-късно Рашфорд пробва задна ножица, но без успех. Уелс изпрати първата част с дебютния си удар за мача - дело на Джо Алън и неточен.

Втората част започна със смяна на Гарет Бейл. Голямата звезда и капитан на уелсците напусна терена след едно полувреме футбол и неубедително представяне.

В 50-ата минута Рашфорд вкара първото си попадение за вечерта - същински шедьовър от пряк свободен удар, като не даде какъвто и да е шанс на Уорд за 1:0 от малко над 20 метра.

Почти веднага след това той бе намесен и във второто попадение, след като принуди защитник в червено да загуби топката, а Хари Кейн даде феноменален пас по ширина на терена, за да намери Фоудън, който направи 2:0 в 52-ата минута. Английският капитан е първият играч на страната от Дейвид Бекъм през 2002 година, който асистира за три гола в едно световно първенство.

В 68-ата минута Рашфорд заби и второто си попадение, след като надбяга уелската защита и прати топката между краката на Уорд и съответно в мрежата за 3:0.

Рашфорд пък е първият играч на Юнайтед с три гола на голям форум за Англия от... Боби Чарлтън през 1966 година. Също така това бе и попадение №100 за отбора на световни първенства.

В остатъка от мача английските играчи се забавляваха и преодоляваха с лекота съпротивата на Уелс, но така и не стигнаха до повече голове, а просто разиграваха без каквото и да било напрежение.