Япония шокира втори голям отбор от Европа след обрат през втората част и така спечели група "Е" на световното първенство по футбол в Катар. След като в първия си мач азиатците надвиха Германия с 2:1, днес те сториха същото и срещу Испания, отново с 2:1, за да продължат напред към осминафиналите за втори пореден турнир - нещо, което досега не бяха правили в цялата си история.

Въпреки загубата, испанците също ще играят в елиминациите, макар че за няколко минути бяха аут от турнира, след като Коста Рика имаше гол преднина срещу Германия в другия мач. Именно костариканците и Бундестима ще си стегнат куфарите от Мондиал 2022.

Първият шанс в мача изненадващо бе на сметката на японците, след като Серхио Бускетс сбърка в седмата минута, а топката се озова в Ито, който стреля от малък ъгъл от външната страна на вратата.

Пет минути по-късно станахме свидетели и на първото попадение за вечерта - дело на Алваро Мората. Седмицата на "Ла Роха" засече с глава меко центриране на Аспиликуета, бивайки забравен от трима защитници в синьо и вкара за 1:0. Нападателят на испанците бележи в трети пореден мач на световно първенство - нещо, което за последно е правено от Телмо Сара през 1950-а година.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА >>>

Напълно верни на своя стил, испанците леко намалиха оборотите, но продължиха да доминират в притежанието на топката, контролирайки случващото се на терена.

До почивката опасности и пред двете врати липсваха, като една от малкото такива бе създадена след нескопосана игра с крака на Унай Симон, но до гол не се стигна.

В заключителните минути на първата част и тримата централни защитници на японския тим - Ко Итакура, Шого Танигучи и Мая Йошида, бяха санкционирани с жълти картони. В два от трите случая потърпевш бе Гави.

След само три минути футбол през втората част Япония изравни. Азиатците започнаха полувремето с жестока висока преса, отнемайки неколкократно топката от европейския си съперник, а при един от тези моменти резервата Рицу Доан препарира Лопес с удар от дистанция за 1:1.

Две минути след изравнителното попадение "самураите" нанесоха и втория си удар. Направиха го светкавично, точно както и при обрата срещу Германия в първия си мач. Този път обаче имаше много съмнения около този гол, защото Дуан пусна диагонален пас към далечната греда, а там Джуня Ито върна топката към Ао Танака. Той от своя страна отбеляза, но при повторенията се видя, че кълбото е било отвъд линията с целия си обем. След консултация с ВАР то бе зачетено - 2:1 за Япония!

Шокът в редиците на "фуриите" бе повече от очевиден и играчите на Луис Енрике бяха стъписани до такава степен, че трудно изнасяха топката от собствената си половина. В първите петнадесетина минути на това полувреме те съумяха да минат от другата страна на централната линия едва няколко пъти.

За сметка на това настроението на японците бе приповдигнато и те играеха със страхотна лекота и наистина освободено, което по никакъв начин не бе изненадващо предвид развитието на мача.

Освен това защитата в синьо бе подредена по перфектен начин, изглеждайки като неразгадаем пъзел за испанската атака. Стигна се дотам, че "Ла Роха" трябваше да търси развитие в предни позиции с постоянни центрирания в наказателното поле, но и това не доведе до особено успех.

Предверието на японската врата изглеждаше като непревземаема за испанците крепост и в крайна сметка срещата завърши така - 2:1 за Япония.