Рекордна голова фиеста беляза първия мач за Испания на Мондиал 2022. Играчите на Луис Енрике избухнаха и отнесоха със 7:0 Коста Рика за най-резултатната си победа на световни първенства. Предното върхово постижение бе 6:1 срещу България на Мондиал 1998.

С успеха Испания се изкачи на първото място в група Е, изпреварвайки Япония, която по-рано днес спечели с 2:1 срещу Германия. Именно срещу опрения до стената Бундестим е следващият мач на Ла Фурия, която с представянето си срещу костариканците даде сериозна заявка за титлата.

И то пред погледа на държавния глава - крал Фелипе VI, който бе в ложите и определено може да е доволен от събитията на терена.

Първата опасност пред вратата на Коста Рика дойде още в петата минута, когато Дани Олмо засече отлично центриране, но топката мина на сантиметри от гредата.

6 по-късно обаче халфът беше безгрешен, откривайки резултата за Испания. Той овладя отлично топката в наказателното поле след великолепен пас на Педри и с техничен изстрел я прати в мрежата - 1:0 за Ла Фурия.

ВИЖТЕ ТУК ГАЛЕРИЯ ОТ ДВУБОЯ>>>

Испания продължи да е пълен господар върху случващото се на терена и в 20-ата минута заслужено удвои преднинената си. Асенсио се възползва от прострелно центриране на Жорди Алба и с едно докосване прати неспасяемо топката в мрежата на Кейлор Навас за 2:0.

Getty Images

След половин час игра Испания получи дузпа, а зад топката застана Феран Торес, който с хладнокръвно изпълнение покачи до 3:0.

До почивката събитията на терена не се промениха, като Ла Фурия се оттегли при комфортен аванс и с впечатляващите 84 процента владеене на топката.

Втората час започна по идентичен начин с първата. Поредната гръмотевична атака бе завършена успешно от Феран Торес, който бе пълен господар в наказателното поле на Коста Рика и отбеляза втория си гол, правейки резултата 4:0. Малко след това той бе заменен, а на негово място се появи Алваро Мората.

Веднага след четвъртия гол Луис Енрике смени двама от основните си играчи - капитанът Серхио Бускетс и левият бранител Жорди Алба, за да запази силите им за следващия мач с Германия. В игра се появи и младото острие на Атлетик Билбао Нико Уилямс, който замени Асенсио.

Въпреки многото нови изпълнители, Ла Фурия продължи да се забавлява на терена. Мората центрира към Гави в 75-ата минута, който от въздуха с красиво воле направи резултата 5:0.

До края на редовното време имаше време и за шести гол. Карлос Солер посрещна отбита от Кейлор Навас топка и с удар от зоната около дузпата нанесе пореден удар в последната минута на мача - 6:0.

Голеадата не спря и в продължението на мача, а името си сред голмайсторите добави и Алваро Мората. Той отчая защитата на Коста Рика и направи резултата 7:0, пренаписвайки футболната история на Испания.

За Коста Рика пък остана разочарованието и последното място в групата. Както и тъжната статистика, че за целия двубой не успя да отправи нито един удар, а владеенето на топката бе едва 18 процента.