13 юли 1930 година, неделя.

В ранния следобед на стадион "Поситос" в уругвайската столица Монтевидео се събирът...

Според едни данни - около 4000 души, според други - не повече от 1200, колкото е капацитетът на стадиона в онзи момент.

На терена на "Поситос" се случва историческо събитие, което дава старт на турнира, променил футбола завинаги.

Не че някой от хилядите уругвайци по трибуните в онзи ден го е знаел...

Снимки: Facebook

Франция и Мексико са съперниците, а това е първият мач на първия Мондиал в историята.

Час по-късно на няколко километра, на терена на стадион "Парке Сентрал" излизат САЩ и Белгия.

13 юли е денят, в който Световното първенство по футбол се ражда. Днес най-великият турнир в играта навършва 88 години!

Франция печели на "Поситос" с 4:1, като в 19-ата минута Люсиел Лоран вкарва първия гол в историята на Световните първенства.

Андре Машино става първият футболист с два гола в един мач на Мондиали, а четвъртото попадение е на Марсел Ланжиле. За мексиканците голмайстор е Хуан Кареньо.

Съдията е уругваец - Доминго Ломбарди.

Днес стадион "Поситос" - тогава арена на "Пенярол", не съществува. Разрушен е още през 1940 г. Но на мястото му има малко паркче и плакет, върху който е отбелязано историческото събитие от 13 юли 1930 г.

В същия ден САЩ бие Белгия с 3:0 пред близо 15 000 на "Парке Сентрал", а ден по-късно на "Поситос" едва 380 зрители гледат Румъния - Перу (3:1).

Домакините от Уругвай се включват в надпреварата едва на 18 юли и 77 000 се стичат на "Сентенарио", за да видят трудното 1:0 над перуанците.

На 30 юли 1930 г., 17 дни след първия двубой на Мондиала, Уругвай вдига купата с 4:2 във финала над Аржентина.