Националният вратар на България Димитър Митов и Сейнт Джонстън си гарантираха оставане в елита на Шотландия и през следващия сезон. Но не без драматичен завършек. Стражът и съотборниците му се спасиха в последния кръг на Премиършип, печелейки с 2:1 срещу Мъдъруел далеч от дома, но не всичко бе в собствените им ръце.

Българинът изигра още един силен мач и имаше главна роля в случващото се на терена, след като спаси дузпа в 35-ата минута. Ники Кларк вече бе извел неговия отбор напред в 18-ата минута, а в продължението на първта част Адама Сидибе вкара втори гол. Асистенцията за първото попадение бе на Греъм Кери - добре познат у нас от престоя си в ЦСКА между 2019-а и 2022-а.

Мъдъруел върна едно попадение в продължението на втората част, но вече бе късно за нещо повече за тях.

Сейнт Джонстън влезе в последния кръг като първи тим под чертата - на единадесето място, а ако бе приключил кампанията там, трябваше да играе плейоф за оставане при най-добрите. Митов и компания стискаха палци Рос Каунти да не спечели домакинството си на Абърдийн, като за предпочитане бе директните им опоненти да загубят.

В крайна сметка те завършиха 2:2 у дома срещу един от първите отбори в кариерата на сър Алекс Фъргюсън и така двата отбора завършиха с абсолютно идентични показатели след 38 кръга. Както Сейнт Джонстън, така и Рос Каунти имат по 35 точки след 8 победи, 11 равенства и 19 загуби през сезон 2023/2024.

Ключова за спасението се оказа головата разлика, която бе в полза на отбора на Митов, изпратил сезона с -25 гола (29-54), докато Каунти завърши с -29 (38-67) и сега ще трябва да играе срещу Рейт Роувърс от Чемпиъншип в плейофен двубой за място при най-добрите.

Разбира се, феновете на домакините не пропуснаха възможността да опънат максимално нервите на съперника, пеейки песни на победата след последния съдийски сигнал, за да провокират противника да мисли, че е завършил под чертата. Действие, което е накарало мениджъра на Сейнт Джонстън Крейг Ливейн да вземе "няколко хапчета за сърце" преди спасението на неговия отбор да бъде потвърдено.

27-годишният Митов изпраща сезона с 8 сухи мрежи в първенството и една в турнира за Купата на Лигата.