Арсенал на Микел Артета спечели втори трофей в рамките на година, след като триумфира в мача за Суперкупата на Англия срещу Ливърпул след 1:1 и дузпи на "Уембли".

"Артилеристите" надградиха над триумфа си за Купата на ФА след 5:4 при наказателните удари, а в антигерой за шампионите се превърна младият Райън Брюстер, който единствен изпусна от бялата точка.

Микел Артета заложи на далеч по-експериментален състав като младите футболисти преобладаваха и липсваха контузените Шкодран Мустафи, Месут Йозил, както и Александър Лаказет плюс новото попълнение Вилиан. За Ливърпул не игра контузения капитан Джордан Хендерсън, а младият Неко Уилямс получи шанс в отбраната.

Това е 16-ата Суперкупа на Англия за Арсенал и с днешния триумф "артилеристите" задминаха своя съперник, който има 15. Само че последният такъв трофей за Ливърпул остава през 2006-а.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Въпреки по-слабия състав, "артилеристите" изиграха по-силно първо полувреме, в което заслужено поведоха с гол на Обамеянг. Във втората част Ливърпул бе пълен господар на терена и заслужено изравни с гол на Минамино. При дузпите влезлият в края на мача Брюстър изпусна, а сякаш символично Обамеянг донесе трофея за Арсенал с последния удар в мача.

Ливърпул вкара попадение още в шестата минута, но то правилно бе отменено. Върджил Ван Дайк вкара топката във вратата с глава след центриране от фаул, но бранителят бе в положение на засада.

Арсенал обаче удари първи в 12-ата минута. Букайо Сака намери Пиер-Емерик Обамеянг на десния фланг. Габонският нападател затвърди добрата си форма от миналия сезон - влезе навътре и със страхотен удар откри резултата.

Малко след това "артилеристите" можеше да поведат с 2:0, но Алисон направи добро спасяване след удар на Еди Нкетиа. "Мърсисайдци" изглеждаха разклатени и лесно допускаха опасни контраатаки.

Ливъпрул също поглеждаше към вратата на съперника, но успя да стигне само до нов удар Ван Дайк след статично положение, който този път бе неточен.

Тимът на Клоп започна силно втората част и в 51-ата минута Фирмино стреля опасно, но неточно с фалцов удар. Малко след това Садио Мане направи голям пропуск, след като ударът му бе спасен от Мартинес в ситуация един срещу един. Такуми Минамино също пробва рефлекса на Мартинес малко по-късно, но последва спасяване.

Именно японецът в крайна сметка постигна изравняването в 72-ата минута. Той направи комично и неволно двойно подаване със защитника на Арсенал Седрик Соарес и реализира сам срещу вратаря. Натискът на "мърсисайдци" даде резултат - 1:1.

Въпросният натиск се превръщаше в тотална доминация в това полувреме и Садио Мане за малко не направи обрата пълен в 81-ата минута, когато негов удар от почти нулева дистанция бе спасен от Мартинес.

Арсенал се събуди в 86-ата минута, когато Седрик Соарес центрира към резервата Джо Уилък, който стреля неточно с глава.

До нов гол не се стигна и логичната развръзка бе изпълнение на дузпи:

За Ливърпул: Салах вкара, Фабиньо вкара, Брюстър изпусна, Минамино вкара, Джоунс вкара

За Арсенал: Нелсън вкара, Мейтлънд-Найлс вкара, Соарес вкара, Луис вкара, Обамеянг вкара