Олимпиакос върна Гърция на футболната карта на Европа, като се класира на изненадващ европейски финал в турнира Лига на конференциите.

Тимът от Пирея победи при домакинството си Астън Вила с 2:0 и с общ резултат 6:2 не остави никакви шансове за хората на Унай Емери, който по принцип е специалист в евротурнирите..

Вила и във в този мач изглеждаше като много уморен отбор за разлика от гърците, които бяха на гребена на вълната в опита да си пишат история. Това е първият значим европейски финал за Олимпиакос и първи за гръцкия футбол от 1971 година, когато Панатинайкос загуби от Аякс. Съперник на Олимпиакос на финала ще е италианският Фиорентина, който през миналата година загуби мача за титлата от Уест Хям.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖ >>>

Зад успеха на Олимпиакос стои испанският треньор Хосе Луис Мендилибар, който през миналата година спечели Лига Европа с отбора на Севиля. Другият ключов фактор е нападателят Аюб Ел Кааби, реализатор на пет от общо шестте гола срещу Астън Вила.

Астън Вила осъществи логичен натиск в началото, но бе наказан при първата опасна атака на гърците още в десетата минута. Щатният голмайстор Аюб Ел Кааби, който вкара хеттрик в Англия, този път се разписа от лесна позиция. Асистенцията дойде от испанеца Куини.

Бирмингамци продължиха да затягат обража пред гръцката вратана, но се затрудняваха да намерят позиции за опасни удари. В края на полувремето отправиха такъв чрез Леон Бейли, но младият Константинос Цолакис направи супер спасяване.

През втората част Олимпиакос продължи да изглежда като по-свежия отбор и на няколко пъти пропусна да накаже съперника на контраатаки.

Това обаче се случи в 81-ата минута, когато след дълъг пас от вратаря топката стигна до Ел Кааби, а той директно излезе сам срещу вратаря и вкара. Първоначално голът беше отменен заради засада, но ВАР потвърди редовността му.