Corner.bg продължава да ви представя подробно отборите на световното първенство в Катар, което започва на 20 ноември. Ред е на Австралия, която е в група с Франция, Дания и Тунис.

"Кенгурата" се превърнаха в традиционен участник на Мондиали през този век, като това ще е петото им поредно и общо шесто в историята. Те обаче все не успяват да направят нещо запомнящо се, въпреки че обикновено лесно се класират от зона Азия. Сегашният случай далеч не бе такъв.

Представяния на Мондиали

Първото класиране на страната-континент беше през 1974 на първенството в Западна Германия, след като надделя над Южна Корея в люта битка. В груповата фаза "кенгурата" записаха загуба от Източна Германия с 0:2 и от Западна Германия с 0:3 преди да се поздравят с първа историческа точка след 0:0 срещу Чили.

Най-успешното участие бе отново в Германия, но през 2006 година. Тогава за първи и последен път Австралия успя да се класира за осминафиналите, след като преодоля група с Бразилия, Хърватия и Япония. Случи се след победа с 3:1 над азиатците равенство 2:2 срещу европейския тим. На осминафиналите "кенгурата" играха геройски срещу Италия бъдещия световен шампион Италия. Стигнаха до продължения, където бе отсъдена много спорна дузпа, донесла триумфа за Скуадрата.

Getty Images

Австралия игра и на следващите три първенства - в Южна Африка, Бразилия и Русия. И в трите случая обаче отпадаше в груповата фаза, като през 2010-а имаше лошия късмет да стане трети заради по-лоша голова разлика спрямо Гана. В онзи шампионат успя да постигне паметна победа над Сърбия с 2:1. Оттогава спечели само една точка, след 1:1 срещу Дания преди четири години. Сега ще се срещнат отново.

Баланс: 16 мача, 2 победи, 4 равенства и 10 загуби, голова разлика 13:31

Преди години австралийците можеха да се похвалят с много играчи в големите европейски първенства - спомняме си Тим Кейхил, Марк Брешиано, Брет Емертон, Марк Шварцер... сега ситуацията е много по-различна.

Местното първенство е едно от най-слабите в света и често става обект на присмех, а голяма част от играчите, които се подвизават в чужбина, са изненадващо или не - в шотландския шампионат. Там се подвизават общо седем футболисти, като три от тях са в участнига в Лигата на конференциите Хартс.

Все пак има по един играч от италианската Серия "А" и испанската Ла Лига, но това е твърде малко спрямо това, което бяхме свикнали да виждаме. Изглежда се наблюдава спад на нивото.

Селекционерът

Снимка: Getty Images

59-годишният Греъм Арнолд е начело на отбора вече четири години и това може да даде предимство на австралийците, тъй като подобно дълголетие на поста не се наблюдава при много от останалите отбори.

Бившият нападател е с 56 мача за националния отбор, но като треньор има нулев опит извън родината си с изключение на кратък период в Япония. Бивш треньор е на тимове като Сидни Юнайтед, Нордърн Спирит, Централ Коуст Маринърс и Сидни ФК.

Това е втория му период в националния отбор, като през 2000 година изпълнява ролята на асистент, а през 2006-а на временен селекционер. Замени нидерландеца Берт ван Марвайк след неуспешното световно първенство в Русия и успя да вдигне отбора за класиране на Мондиала в Катар, въпреки че бе изключително трудно. Завърши трети в последната квалификация, оставайки зад Саудитска Арабия и Япония. След това трябваше да играе последователни плейофи, но преодоля ОАЕ и Перу. Триумфът срещу южноамериканците в интерконтиненталния плейоф дойде по възможно най-драматичния начин - с дузпи.

Съставът

Вратари: Матю Раян (Копенхаген), Андрю Редмейн (Сидни ФК), Дани Вукович (Централ Коуст Маринърс)

Защитници: Милош Дегенек (Кълъмбъс Крю), Натаниъл Аткинсън (Хартс), Кай Роулс (Хартс), Фран Карачич (Бреша), Бейли Райт (Съндърланд), Азиз Бехич (Дънди Юнайтед), Хари Соутар (Стоук), Томас Денг (Албирекс Нигата), Джоел Кинг (Одензе)

Полузащитници: Айдин Хрустич (Верона), Аарън Мой (Селтик), Райли Макгрий (Мидълзбро), Камерън Девлин (Хартс), Джаксън Ървайн (Санкт Паули), Киану Бакус (Сейнт Мирън)

Нападатели: Мартин Бойл (Хибърниън), Матю Леки (Мелбърн Сити), Джейми Макларън (Мелбърн Сити), Авер Мабил (Кадис), Мичел Дюк (Окаяма), Гаранг Куол (Централ Коуст Маринърс), Крейг Гудуин (Аделайда), Джейсън Къмингс (Централ Коуст Маринърс)

Звездата

Снимка: Getty Images

Австралия може да няма впечатляващ състав, но може да се похвали с типична деветка, която обича и умее да бележи голове. Името му е Джейми Макларън.

Нападателят на Мелбърн Сити е на 29 и в последните 10 години къса мрежите в местната лига. Кариерата му започна в Пърт Глори, където отбеляза 11 гола преди да бъде привлечен в Бризбън, а за тях наниза 40 попадения в 53 мача. Сегашният му период в Мелбърн обаче е още по-успешен. В последните четири сезона реализира 75 попадения. Не е случайно, че вкара във всеки един от последните шест мача на Мелбърн (общо осем попадения).

Дебютът му за националния отбор дойде през 2016 година, като вече има 26 мача за страната си. Истинският му пробив дойде в световните квалификации, в които вкара седем гола в 11 мача.

Програмата

22 ноември, Фрнация - Австралия

26 ноември, Тунис - Австралия

20 ноември, Дания Австралия

Букмейкърите

Ставките предвиждат австралийците да завършат трети в групата без да поставят под съмнение, че Франция и Дания ще са първите два отбора. Това изглежда логично предвид класата на "кенгурата" и Тунис. Евентуално изненадващо излизане от групата за Австралия е оценено с 4 коефициент.

Що се отнася да спечелване на турнира, коефициентът е 351. Единствено Иран, Тунис, Коста Рика и Саудитска Арабия са с по-малки шансове според букмейкърските къщи.