Франция е отборът с най-трудната задача на най-странното световно първенство, което започва в Катар тази неделя. "Петлите" трябва да защитят титлата, която завоюваха преди малко повече от четири години в Русия. И мисията им е да го направят в шампионат, който е далеч по-различен от всички, играни досега.

През 2018 година "сините" ликуваха като най-добри в света, след като във финалния мач на "Лужники" в Москва се справиха с изненадващ съперник в лицето на Хърватия.

Французите отново са в изключително балансиран състав, в който липсва голяма звезда, като например Пол Погба, но пак са сред фаворитите за спечелването на трофея.

Представяния на Мондиали

Франция е един от най-постоянните участници, стане ли дума за световни футболни финали. Първенството в Катар ще бъде под №16 за "петлите" от общо 22 първенства на планетата. Успевеамоестта им в тези участия изглежда така - ако говорим за призови класирания, те имат два комплекта бронзови медали, един изгубен мач за трето място, един изгубен финал и... два спечелени такива.

Дебютното им участие на Мондиал е още преди 82 години - през 1930, когато отпадат в групите в първото първенство на света в Уругвай. Тогава пишат история, като вкарват първия гол на световно първенство изобщо (Люсиен Лоран срещу Мексико).

Всъщност, френската селекция не стига до най-голямото събитие в световния футбол единствено през 1950 (Бразилия), 1962 (Чили), 1970 (Мексико), 1974 (Западна Германия), 1990 (Италия) и 1994 (САЩ, разбира се, с дейно българско участие).

В първия си Мондиал Франция отпада в груповата фаза, четири години след това играе осминафинал в Италия, а през 1938 година стига до четвъртфинал, където надеждите на страната приключват. Ситуацията води до прекъсване от 16 години, за да се стгигне до Швейцария 1954, където отново има отпадане в групите, но само четири години по-късно, в Швеция, "сините" грабват първия си медал, макар и бронзов. Тогава селекцията на Гастон Баро прескача група с Югославия, Парагавй и Шотландия, а после преодолява Северна Ирландия, но губи полуфинал с Бразилия. В срещата за трето място французите вкарват шест пъти на Западна Германия (6:3).

Следва отсъствие в Чили 1962, в Англия четири лета по-късно "сините" отпадат в групите, а през 1970 година в Мексико и през 1974 година в Западна Германия идват едни от малкото отсъствия на страната от най-големия форум. В Аржентина през 1978 пак отпадат в групите, през 1982 година в Испания поляците ги спират за бронза. На следващото първенство грешката е поправена - в малкия финал Белгия е на колене след 4:2 и голове на Ферери, Папен, Женгини и Аморос, както и продължения.

През 1990 в Италия и САЩ през 1994 идва отсъствията, за да се стигне до домашното световно през 1998, когато водени от Зинедин Зидан футболистите на Еме Жаке ликуват за първи път като първенци на планетата след триумф над Бразилия. Само за да дойде 2022 и звучен провал в Япония и Южна Корея.

Снимка: Getty Images

След това дойде и 2006 година, когато вездесъщият Андреа Пирло отказа френската селекция от отличието след изпъленние на дузпи. Отпадане в групите през 2010 година в Южна Африка и четвъртфинал в Бразилия през 2014 година доведоха до триумфа на последното световно - 2018 в Русия. Тогава футболистите на Дидие Дешан пречупиха коравата хърватска селекция след победи над Австралия, Перу и хикс с Дания в групите, успех над Аржентина, Уругвай и Белгия в елиминациите и съответно 4:2 над "ватрените" в спора за отличието.

Баланс: 66 мача, 34 победи, 13 равенства, 19 загуби (120-77).

Французите несъмнено разполагат с един от най-качествените състави на първенството в Катар. Селекционерът Дешан бе принуден да се съобрази с контузиите на основни играчи като Пол Погба, Нголо Канте, Рафаел Варан и Преснел Кимпембе, но дори и без тях двамата, "сините" остават сред големите претенденти за отличието в Катар.

Все пак говорим за актуалните световни шампиони! Но и за "прокобата на титлата", както я наричат вече. В последните три турнира - през 2010-а, 2014-а и 2018-а, актуалният първенец не успяваше да премине груповата фаза (Италия, Испания и Германия, съответно). Ще продължи ли тази изумителна тенденция и сега?

Или пък ще видим едва за трети път след Италия (1934 и 1938 г.) и Бразилия (1958 и 1962 г.) отбор да дублира трофея?

В отбора има шестима играчи от местното първенство, а всички останали играят в Англия, Германия, Италия и Испания.

Селекционерът

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Дидие Дешан има световна титла както като футболист през 1998 година, така и като треньор точно две десетилетия след това.

Някогашният дефанзивен халф завоюва първия си трофей като част от Ювентус на клубно ниво, а вече като селекционер застана начело на родината си през 2012 година и до днес има един загубен финал на Европейско първенство през 2016 година, още един в Лигата на нациите през 2021 година и баланс от общо 132 мача (84 победи, 27 равни и 21 загуби) начело на родината си.

Звездата

Getty Images

Стане ли дума за тази тема, всичко е ясно. Говорим за Килиан Мбапе, който се очертава като следващата най-значима фигура световния футбол след колосите Лионел Меси и Кристиано Роналдо. Започнал пътешествието си още като тийнейджър, сега Мбапе е най-скъпоплатената фигура в световния клубен футбол, благодарение на колосалната си сделка с Пари Сен Жермен, където обаче изглежда няма да остане още дълго.

С Франция има изгубен финал на Евро 2016, както и триумф на Мондиал 2018 в Русия. С националния екип е вкарал 28 гола в 59 мача.

Все пак в състава има и други елитни играчи, като например "Златната топка" от Реал (Мадрид) Карим Бензема, но дори и в негово присъствие, най-популярното име е това на Мбапе.

Съставът

Getty Images

Вратари: Юго Лорис (Тотнъм), Стийв Манданда (Рен), Алфонс Ареола (Уест Хем)

Защитници: Бенжамен Павар (Байерн), Аксел Дисаси (Монако), Рафаел Варан (Манчестър Юнайтед), Жул Конде (Барселона), Уилиам Салиба (Арсенал), Дайо Упамекано (Байерн), Люка Ернандес (Байерн), Тео Ернандес (Милан), Ибрахима Конате (Ливърпул)

Полузащитници: Матео Гендузи (Марсилия), Орелиен Чуамени (Реал), Юсуф Фофана (Монако), Адриен Рабио (Ювентус), Жордан Верету (Марсилия), Едуардо Камавинга (Реал)

Нападатели: Антоан Гризман (Атлетико), Оливие Жиру (Милан), Килиан Мбапе (ПСЖ), Осман Дембеле (Барселона), Кристофър Нкунку (Лайпциг) - отпаднал заради контузия късно във вторник, ще бъде повикан заместник, Карим Бензема (Реал), Кингсли Коман (Байерн), Маркус Тюрам (Мьонхенгладбах)

Букмейкърите

Макар да са защитаващи титлата си шампиони, французите не са фаворит №1 за титлата. Те се нареждат след Бразилия и Аржентина с коефициент 7.40 за отличието.

Разбира се, в групата си Франция е №1 като вариант за първи продължил тим със ставка 1.40 за първи в крайното класиране. Коефициентът за продължаване напред пък е още по-нисък - 1.10. Вероятността французите да отпаднат се оценява на 7.00.

Програмата

22 ноември Франция - Австралия

26 ноември Дания - Франция

30 ноември Тунис - Франция.

Снимка: Getty images