Националният тим на Швейцария пристига в Катар като един от скритите фаворити на Мондиала, който в директна елиминация е способен да изхвърли всеки един опонент.

Кръстоносците го доказаха преди година, когато детронираха световния шампион Франция от Евро 2020, а след това дузпи срещу Испания ги разделиха от полуфинал.

В последните години швейцарците са сред най-постоянните участници на големи първенства, а по пътя си към своя 12-и Мондиал, те изхвърлиха европейския първенец Италия.

Представяния на Мондиали

Швейцария има 11 Мондиала на сметката си, като в седем от тях отборът е успявал да прескочи първата фаза. Най-успешните представяния на кръстоносците обаче са доста назад във времето, изразяващи се в три четвъртфинала.

Първите два от тях са достигнати през 1934-а и 1938-а, когато все още няма групова фаза, а победи над Нидерландия и хитлеровата Германия пращат кръстоносците сред най-добрите осем, докато другото им подобно постижение е на домашния Мондиал през 1954-а.

Тогава Швейцария преодолява групата си в компанията на Англия, Италия и Белгия, благодарение на специален плейоф срещу Скуадрата, спечелен с 4:1 в Базел. На осминафиналите швейцарците губят с 5:7 от съседна Австрия в най-резултатния елиминационен двубой в историята на Мондиалите.

През 1962-а и 1966-а Швейцария отпада в групите, за да последва пауза от 28 години без Мондиал, завръщайки се на голямата сцена в САЩ през 1994-а, когато отпадат от Испания на осминафиналите.

След нови два пропуска, Швейцария се превръща в неизменна константа на Световните първенства. От 2006-а до днес страната не е изпускала Мондиал, като в три от случаите достига до осминафинал, където губи от Украйна, Аржентина и Швеция преди четири години.

Снимка: Getty images

Единствено през 2010-а кръстоносците не успяха да преодолеят групата, при това по доста наивен начин, след като победиха бъдещия световен шампион Испания, но загуба от Чили и нулево реми срещу Хондурас означаваха край на Мондиала.

Баланс на Световни първенства: 37 мача, 12 победи, 8 равенства, 17 загуби, голова разлика 50:64

Снимки: Getty Images

Сега съставът на Швейцария, който е в почти идентичен вид на последните няколко големи форума, отива в Катар със задължителната задача да премине групата.

В нея компания на кръстоносците правят Бразилия, Сърбия и Камерун, като сякаш битка за първото място няма да има, а три отбора ще опитат да се доберат до втората позиция.

Швейцария бе в подобна група преди четири години, когато остана на второто място зад Бразилия, изпреварвайки Сърбия и Коста Рика.

Селекционерът

Начело на тима е добре познатият швейцарски бранител от близкото минало - Мурат Якин, който през миналото лято наследи на поста дългогодишният селекционер Владимир Петкович, предварителни обявил оттеглянето си след Евро 2020.

Якин застана на поста в деликатен момент, в който трябваше да пребори току що станалият европейски шампион тим на Италия, но след нулево реми срещу Скуадрата и разгром над нашата България, той успя да спечели квалификационната група и да прати родината си на Мондиал.

Като играч Якин, който е от турски произход, направи кариера с екипите на Грасхопърс, Щутгарт и Базел, преди да се насочи към треньорската професия.

Тя премина през родния му Базел, както и швейцарските Тюн, Люцерн, Грасхопърс, Шафхаузен и Сион, преди да дойде най-високото стъпало - националният тим на Швейцария.

Снимка: Getty images

Съставът

Вратари: Ян Зомер (Борусия Мьонхенгладбах), Йонас Омлин (Монпелие), Грегор Кобел (Борусия Дортмунд), Филип Кьон (Ред Бул Залцбург)

Защитници: Силван Видмеер (Майнц), Нико Елведи (Борусия Мьонхенгладбах), Мануел Аканджи (Манчестър Сити), Рикардо Родригес (Торино), Ерай Цюмерт (Валенсия), Фабиан Шер (Нюкасъл)

Халфове: Денис Закария (Челси), Гранит Джака (Арсенал), Ремо Фройлер (Нотингам Форест), Джердан Шакири (Чикаго Файър), Едимилсон Фернандеш (Майнц), Ренато Щефен (Лугано), Джибрил Соу (Айнтрахт Франкфурт), Фабиан Фрай (Базел), Фабиан Ридер (Йънг Бойс), Ардон Джашари (Люцерн)

Нападатели: Брел Емболо (Монако), Харис Сеферович (Галатасарай), Рубен Варгас (Аугсбург), Кристиан Фаснахт (Йънг Бойс), Ноа Окафор (Ред Бул Залцбург)

Снимка: Getty Images

Звездата

Швейцарците имат състав изпълнен с играчи от топ първенствата на Европа, но сред всички може би трябва да отличим Гранит Джака, който освен капитан на кръстоносците, е и капитан на лидера във Висшата лига Арсенал.

На 30 години роденият в Базел етнически албанец вече има 107 двубоя за Швейцария, като Мондиалът в Катар ще е неговият пети голям форум и трето Световно след тези през 2014-а и 2018-а.

Неуморимият Джака е сърцето на швейцарската халфова линия, като изявите му бяха в основната на силното представяне на кръстоносците на последните два големи форума, а в страната се надяват, че той ще ги поведе към запомнящ се турнир и този път.

Снимка: Getty images

Програмата

24 ноември, 12 часа Швейцария - Камерун

28 ноември, 18 часа Бразилия - Швейцария

2 декември, 21 часа Сърбия - Швейцария

Букмейкърите

Отборът на Швейцария е 14-ия фаворит за световна титла с коефициент от 101, а букмейкърите дават по-големи шансове на два от опонентите на кръстоносците в групата. Бразилия е големият фаворит с 4.50, докато Сърбия е с коефициент от 81.

Може би е странно на фона на предходните коефициенти, но Швейцария има по-голям шанс според букмейкърите да прескочи групата си от Сърбия.

Да видим кръстоносците на осминафинал е оценено с коефициент от 1.90, докато отпадането им в групата е със ставка 2.

Според букмейкърите Швейцария почти сигурно ще вкара над три гола и най-вероятно ще завърши своята група с 4 точки.

Снимка: Getty Images