Белгия отива на Мондиал 2022 като един от най-силните отбори и съперник, който никой не би желал да срещне.

Но за първи път от Евро 2016 насам, този тим не е наметнат с тогата на суперфаворит, малко изкуствено ушита от експерти и медии. Не, че белгийското златно поколение не е отново тук. Просто това е последният му танц и очакванията вече не са това, което бяха.

Представяния на Мондиали

Белгийците са част от историята на световните първенства от самото начало на идеята. Играят на Мондиал 1930 в Уругвай, но губят и двата си мача. През 1934-а и 1938 г. също не записват победа и са сред последните тимове от 16-те, както се случва и през 1954-а в четвъртото им участие. Следват три пропуснати Мондиала, за които не успяват да се класират, като България има вина за това - двата гола на Гунди на 29 декември 1965-а ги спират от световното в Англия през 1966 г., в прочутия мач във Флоренция (2:1 за нашите).

През 70-а в Мексико печелят първа победа на Мондиал - 3:0 срещу Салвадор.

Пак идва десетилие на "суша", пропускат ФРГ 1974 и Аржентина 1978, за да ги видим на първенството в Испания през 1982-ра в ролята на аутсайдер, учудил света на старта. Биха шампиона Аржентина с новото чудо Марадона в състава, за да спечелят групата си. Но не минаха вторите групи, където бяха победени и от Полша, и от СССР. Но това бе вихърът на първото "златно поколение" на Белгия с Пфаф, Геретс, Ван дер Елст, Кулеманс и Вандерберг, спечелило сребро от Евро 1980, пробило на Мондиала в Испания, играло на Евро 1984 (от само осем отбора), окичило се с медали от Мондиал 1986 (четвърто място, вече и с Енцо Шифо в състава) и приключило полета си в квалификациите за европейското през 1988-ма, отново благодарение на българите. Бихме ги в София с 2:0 и ги отказахме от класиране. И те започнаха да подменят поколения.

През 1990-а отпаднаха на осминафинал от Англия, четири години по-късно стигнаха до същата фаза в Щатите, както и през 2002-ра в Азия. През 1998 г. не минаха групата на френския Мондиал.

Пропуснаха две участия, за да дойде четвъртфинал през 2014-а, а преди четири години в Русия играха полуфинал, а после спечелиха бронза. Втори за тях от Мондиал и отново със "златно поколение" - този път на Де Бройне, Азар, Лукаку и останалите.

Баланс на световни първенства: 13 участия (от 21 издания), 48 мача, 20 победи, 9 ремита и 19 загуби. Голова разлика 68-72.

Снимка: Getty Images

Проблемът им е във формата и състоянието на основни играчи. Ромелу Лукаку прави ужасен сезон в Интер, не играе, а сега е и с травма. А той е головата заплаха №1 в атаката. Еден Азар е в потресаваща форма вече близо 3 сезона, твърда резерва и често контузен в Реал.

Има обаче константи като Кевин де Бройне и Юри Тилеманс, както и млада кръв като Шарл де Кетеларе от Милан.

Селекционерът

Роберто Мартинес остава спорна фигура за белгийците, които са на мнение, че този отбор имаше (или още има) потенциал за нещо повече от третото място в Русия 2018. И от двете отпадания на четвъртфинал на Евро 2016 и Евро 2020.

Ученикът на Йохан Кройф и най-добър приятел на си на му Жорди обаче, е верен на философията си. Белгия може да не печели винаги, но никога не разочарова като стил - атака, атака, контраатака, голове. Няма да ги видите в глуха защита дори срещу Бразилия или Франция.

Мартинес си тръгва след световното, като се говори, че е желан в немалко отбори във Висшата лига на Англия и испанската Примера. Ще напусне поста с поне 79 мача начело на отбора за този 6-годишен период (сега са 76) и с изключителен баланс - дотук 55 победи, 12 ремита и 9 загуби, при невероятните 183 вкарани гола само в официални мачове (с контролите стават над 230).

Снимка: Getty images

Звездата

Няма съмнение - Кевин де Бройне (на основната снимка), перлата на английската Висша лига и Манчестър Сити. Как този русокос гений не е бил дори близо до "Златна топка" досега, е трудно за обяснение. Няма по-силен полузащитник в английското първенство, а вероятно и в Европа.

Намира се в убийствена форма с постоянство в Сити, където е лидер и капитан. Очаква се да е водещата сила и за Белгия на Мондиала, редом с партньора му в средата на терена - Юри Тилеманс от Лестър.

Съставът

Вратари: Тибо Куртоа (Реал Мадрид), Симон Миноле (Брюж), Коен Кастеелс (Волфсбург)

Защитници: Тоби Алдрервайрелд (Антверпен), Атрутр Теате (Рен), Ваут Фас (Лестър), Ян Вертонген (Андерлехт), Леандер Дендонкер (Астън Вила), Зено Дебаст (Андерлехт), Тома Муние (Борусия Дортмунд)

Полузащитници: Ханс Ванакен (Брюж), Тимоти Кастан (Лестър), Амаду Онана (Евертън), Торган Азар (Борусия Дортмунд), Аксел Вицел (Атлетико Мадрид), Кевин де Бройне (Манчестър Сити), Юри Тилеманс (Лестър), Жереми Доку (Рен), Леандро Трусар (Брайтън)

Нападатели: Ромелу Лукаку (Интер), Еден Азар (Реал), Яник Караско (Атлетико), Дрис Мертенс (Галатасарай), Шарл де Кетеларе (Милан), Миши Башуай (Фенербахче), Лоис Опенда (Ланс).

Букмейкърите

Шансовете в групата с Хърватия, Мароко и Канада са големи, като за това да се класира коефициентите са с минималното 1.16, а да е първи този отбор - 1.61.

Титла на белгийците може да ви донесе ставка 17.00, а за това да достигне отново до полуфинал, както преди четири години - 3.75.

Мачовете в групата:

23 ноември, 21:00 часа Белгия - Канада

27 ноември, 15:00 часа Белгия - Мароко

1 декември, 17:00 часа Хърватия - Белгия.

Снимка: Getty Images