Франция е на финал на футболния олимпийски турнир след поредната драма в него, като сензацията и отпадането на домакините изглеждаха съвсем близо.

"Петлите" обаче възкръснаха в Лион и обърнаха Египет от 0:1 до 3:1 след продължения, за да стигнат до петъчния мач за златото срещу Испания.

Махмуд Сабер даде изненадваща преднина на африканския тим в 62-рата минута, а натискът на французите се блъскаше в стена.

Гредите спираха атаките, топката не искаше да влезе във вратата, а селекционерът Тиери Анри лудееше край тъчлинията.

Но съдбата реши Жан-Филип Матета да е отново герой на домакините.

Нападателят на Кристъл Палас изравни в 83-ата минута и вкара мача в продължения. Там пак той заби с глава втори гол в 99-ата минута, а Майкъл Олисе - доскоро негов съотборник в Палас, а вече играч на Байерн, довърши египтяните в 108-ата.

Матета е голямата фигура на турнира за Франция с вече пет попадения. Вкара победно за 1:0 над Аржентина в четвъртфинала, а сега понесе отбора към финала.

Той е срещу Испания в петък на "Парк де Пренс", след като по-рано в понеделник "Ла Роха" не по-малко драматично обърна Мароко с 2:1 в Марсилия.

Така само няколко минути и тънки детайли ни разделиха от африкански финал на олимпийския турнир. Сега, вместо това, ще гледаме две европейски суперсили в него.

Франция няма титла на олимпийски футболен турнир при мъжете от 1984 г., когато пред 101 хиляди на финала в Лос Анджелис тимът би Бразилия с 2:0.

Испанците имат едно олимпийско злато - от 1992 г., когато спечелиха турнира в Барселона.