Купата на Африканските нации продължава да предоставя изненада след изненада на старта на груповата фаза, а поредната такава бе свързана с Алжир.

"Пустинните лисици", които макар да не са на нивото отпреди десетина години, когато записаха две поредни участия на Мондиал, не успяха да победят Ангола и завършиха наравно 1:1. ВИДЕО ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Това се случи в първи мач от група "D", в която именно Алжир бе водач и фаворит при тегленето на жребия.

И всичко тръгна чудесно за тима, на резервната скамейка на който бе добре познатия у нас и вече ветеран Райс Мболи. Той бе титуляр и на двата Мондиала за Алжир (2010 и 2014), като по това време пазеше в Славия и ЦСКА.

На трибуните на "пустинните лисици" бе и бившият играч на Берое - Ахмед Туба, което бе поредната българска връзка в мач от Купата на Африка.

А чудесният старт за Алжир бе свързан с това, че още в 18-ата минута Багдад Бунеджа успя да открие резултата, а малко по-късно той бе лишен от може би гола на турнира.

Бунеджа си спря топката на гърди и с атрактивна задна ножица удвои, но секунди по-късно в радостта си осъзна, че попадението е отменено заради засада.

Снимка: АР/БТА

А с всяка следващата минута алжирският натиск намаляваше и това отваряше шансове за Ангола, докато в 68-ата минута символичните гости в срещата не получиха шанс да изравнят чрез дузпа.

Зад топката застана Мабулулу, който изравни с впечатляващо изпълнение, при което на два пъти топката срещна напречната греда.

Шутът на анголецът се удари в гредата, тупна около голлинията, удари се отново в гредата и тупна отвън, където самият Мабулулу бе притичал, за да вкара добавката за 1:1.

Повторението показа, че още първото тупкане на топката е зад голлиният и попадение има, но все пак играчът на египетския Ал Итихад реши за по-сигруно да вкара и добавката.

Така и Алжир се издъни на старта, а от началото на турнира това направи Нигерия с ремито си срещу Екваториална Гвинея, Гана със загубата от Кабо Верде, Египет с ремито срещу Мозамбик, както и Камерун с равенството срещу Гвинея.

Победи от фаворитите постигнаха само домакинът Кот д'Ивоар и действащият шампион Сенегал.