Лудогорец победи изключително драматично ЦСКА с 1:0 в дербито на 20-ия кръг в българския футболен шампионат, което беше много по-специално от обикновено.

Двата тима изиграха последния мач на стадион "Българска Армия" в сегашния му вид, а феновете на "червените" направиха събитието да е меко казано запомнящо се. Те обаче побесняха в 18-ата минута на продължението, когато бившият им играч Спас Делев вкара победен гол за разградчани.

Попадението доведе до огромно напрежение заради бурната радост на шампионите, а част от феновете на ЦСКА потърсиха саморазправа с гостуващите играчи. За щастие не се стигна до сериозни инциденти, макар копие да полетя към струпалата се тълпа от играчи и треньорски щаб на Лудогорец. Един от феновете на ЦСКА пък грабна гребло и заплаши да бие с него. Само треньорът на вратарите Здравко Здравков показа, че има някакъв здравословен проблем, но след това се изправи.

Инцидентите помрачиха куп инициативи на столичния клуб и феновете му преди и по време на двубоя, а самият мач не отговори на зададените стандарти. И "червените", и разградчани играха слабо и не показаха очакваното зрелище. ЦСКА обаче затваря годината със загуба и ще зимува на третото място с 42 точки, колкото има и вторият Лудогорец. Разградчани са с изигран мач по-малко спрямо "червените" и лидера Черно море, който е с 45.

Снимка: БТА

Атмосферата преди началото на мача и в първите минути бе наистина специална. Йорданка Христова изпълни химна на ЦСКА, военен оркестър изсвири химна на България, а обстановката дори просълзи великия Христо Стоичков, който гледа от трибуните.

Сектор "Г" пък спусна огромен транспарант, на който дядо с внучето си чете вестник със заглавие "ЦСКА започва стадиона". Феновете украсиха това със специална пиротехника

Иначе първият шанс за попадение се откри пред шампионите в седмата минута след пряк свободен удар на Бърнард Текпетей, който влизаше в ъгъла, но Густаво Бусато изби в корнер.

В последствие действията на играчите в центъра на терена се изостриха и това доведе до жълти картони. Такива Драгомир Драганов даде на Тибо Вион от "червените" и Педро Нареси от разградчани.

Първият добър шанс за ЦСКА се откри в 31-ата минута, когато Тобиас Хайнц центрира към Марселиньо Кареасо, но той не успя да засече от непосредствена близост.

Агресията от играчите на ЦСКА беше значима в края на първото полувреме, а жълти картони получиха още Марселиньо и Браян Кордоба.

Снимка: БТА

Лудогорец имаше голям шанс в началото на втората част, когато Кайо Видал финтира резервата Емануел Шакич, но последвалият фалцов удар прелетя над вратата.

"Червената" публика пък продължи с хореографията, като цял сектор беше посветен на легендата Димитър Якимов. В 53-ата минута феновете запалиха факли от всички страни на терена и двубоят трябваше да бъде прекъснат за около 8 минути.

След подновяването на играта голови положения липсваха, но в 84-ата минута ЦСКА имаше яростни претенции за дузпа и за задържане на Марселиньо от страна на бранител на Лудогорец. Решението на Драганов и ВАР бе играта да продължи.

Реферът отсъди 12 минути продължение, а в първата от тях Густаво Бусато трябваше да прави една от редките си намеси след далечен удар на Якуб Питровски.

Мачът отиваше към нулево равенство, но в 18-ата минута на продължението Лудогорец вкара гол. Рик Джонатан подаде на Спас Делев, а той прати топката във вратата, за да предизвика истински ураган по трибуните. Около аут линията на ЦСКА се получиха сблъсъци и огромно напрежение, като нахлули фенове потърсиха саморазправа с играчите на гостите.

ЦСКА: 1. Густаво Бусато - 15. Тибо Вион, 13. Браян Кордоба, 6. Християн Петров, 19. Иван Турицов - 21. Амос Юга (К), 7. Джонатан Линдсет, 26. Марселино Кареасо, 14. Тобиас Хайнц - 11. Матиас Фаетон, 9. Дюкенс Назон

Лудогорец: 1. Серджио Падт, 6. Якуб Пиотровски (К), 8. Клод Гонсалвеш, 9. Квадво Дуа, 82. Иван Йорданов, 17. Сон, 24. Оливие Вердон, 26. Ноа Сонко Сундберг, 30. Педро Нареси, 37. Бърнард Текпетей, 77. Кайо Видал