Пари Сен Жермен е първия финалист в тазгодишното издание на Шампионската лига.

Французите спечелиха дебютното си участие в полуфиналната фаза на турнира и за първи път ще играят в двубоя за трофея. Това стана факт след 3:0 срещу РБ Лайпциг, които също за първи път достигнаха до предпоследното стъпало преди финала.

На "Ещадио да Луш" в португалската столица Лисабон футболистите на Томас Тухел напълно заслужено спечелиха, слагайки край на приказката на съперника.

Германският специалист търпеливо изгледа срещата от хладилна чанта на тъчлинията, подобно на друг култов образ - Марсело Биелса. Тухел все още носи ботуш заради травма на единия крак, а днес неговите момчета стигнаха до триумфа дори и без голове от страна на големите си звезди Неймар и Килиан Мбапе.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Двата отбора очаквано заложиха на футбол на висока скорост още от самото начало, а РБ Лайпциг имаха шанс да открият резултата след само три минути футбол. Тогава Нкунку шутира опасно, а топката рикошира коварно преди да попадне в ръцете на Рико. В седмата минута Неймар уцели гредата, а малко след това бразилецът отбеляза по странен начин - Гулачи изчисти топката и тя се удари в десетката на парижани, след което се озова във вратата. Голът обаче не бе зачетен заради игра с ръка.

В 13-ата минута французите все пак откриха след перфектно изпълнено статично положение. Анхел ди Мария центрира отляво на наказателното поле и постави кълбото на главата на Маркиньос, който се измъкна безпроблемно от защитата и я насочи хубаво с глава за 1:0.

Парижани показаха по-голямо самочувствие, задържаха топката повече и цялостно контролираха случващото се на терена. Възможностите за гол може и да липсваха, но за сметка на това футболистите и на двата отбора влизаха изключително здраво и нарушенията бяха в изобилие. В 25-ата минута капитанът на символичните домакини Юсуф Поулсен отигра хубаво пас от дълбочина на Конрад Лаймер, но стреля точно покрай дясната греда.

Десет минути по-късно Неймар на свой ред уцели дясната греда на другата врата след изпълнение на свободен удар.

Три минути преди почивката французите удвоиха преднината си, след като пресата им даде резултат. Вратарят на Лайпциг бе притиснат и за пореден път сбърка и подари топката на ПСЖ, а след това тя се озова в наказателното поле, където Неймар я отклони по изключителен начин с пета към Ди Мария и той вкара за 2:0.

В добавеното време съдията Бьорн Кайперс все пак даде и първи жълт картон, след като цяло първо полувреме допускаше доста груба игра. Предупреждението бе за Преснел Кимпембе, който бе санкциониран за двадесет и второто нарушение в мача.

Играчите на Юлиан Нагелсман започнаха с по-голямо желание второто полувреме, но така и не успяха да сътворят нещо запомнящо се пред вратата на Рико.

Пари Сен Жермен стигна и до трети гол малко повече от десетина минути след подновяването на играта. Той стана факт след нова асистенция на Ди Мария от левия фланг, която бе превърната в попадение от Хуан Бернат, отбелязал с глава.

От Лайпциг имаха претенции първо за нарушение срещу техен футболист по-рано в атака, а после и за засада, но повторенията показаха, че те не са основателни - 3:0.

Попадението на Бернат сякаш окончателно съкруши играчите на РБ Лайпциг, макар до края да оставаха над 30 минути. В играта им имаше моменти проблясъци, но те не прераснаха в нещо повече, а парижани продължиха да налагат темпото на стадиона в Лисабон.

Лион и Байерн (Мюнхен) излизат в другата полуфинална среща, като в сряда вечер ще знаем дали ще има изцяло френски финал в най-силния клубен турнир в Европа.