Дебютантът в четвъртфиналите на Шампионска лига - РБ Лайпциг, продължи приказката си в тазгодишния турнир, след като победи в Лисабон един от фаворитите в лицето на Атлетико (Мадрид) - 2:1.

Гол в 88-ата минута прати германския тим на полуфинал срещу ПСЖ, а големият герой е младият американец Тайлър Адамс, който влезе като резерва и вкара победно попадение.

Лайпциг, който бе създаден едва преди 11 години, вече има право да мечтае за най-големия трофей и това благодарение не само на инвестициите, но и на 33-годишния си треньор Юлиан Нагелсман, който върши чудеса за отбора.

Атлетико на Диего Симеоне се размина с още един полуфинал в турнира, в който се установи като един от най-можещите и постоянни отбори. "Дюшекчиите" играха твърде пасивно в почти целия двубой и си платиха скъпо, като освен това допуснаха две необичайни грешки в отбрана, довели до попаденията на съперника. А хората на Нагелсман влязоха много твърдо в единоборствата и сякаш това дойде изненадващо за испанците, които се славят с този си стил.

Иначе резултатът беше открит от Лайпциг в началото на второто полувреме с гол на Дани Олмо, а в 70-ата минута младият Жоао Феликс вкара от дузпа за 1:1. Това преди друг младок в лицето на Адамс да реши всичко в самия край.

Това беше първо отпадане на Атлетико от германски отбор в ерата на Шампионска лига и то идва след 18 поредни мача без загуба във всички турнири за отбора. Столичани за първи път отпадат от отбор, който не съдържа Кристиано Роналдо в състава си. Лайпциг се превърна в първия германски тим на полуфинал извън Байерн (Мюнхен) в последните девет години. За последно го постигна Шалке през 2011-а.

Лайпциг започна много по-агресивно двубоя и засипа съперника си с центрирания в първите минути. Така при едно лошо избиване в четвъртата минута топката падна на волето на Марсел Хайстенберг, който обаче я прати твърде високо от перфектна позиция.

Снимка: AP/БТА

Атлетико отговори в десетата минута с коварен удар на Стефан Савич след центриране от фаул, който затрудни максимално Петър Гулаши, но опитният страж улови топката непосредствено пред гол линията.

Една атака по-късно мадридчани имаха страхотен шанс да открият резултата. Ренан Лоди направи впечатляващ пробив по своя ляв фланг и с пас по земя намери Яни Караско, който стреля силно по земя, но видя как ударът му е спасен от вратаря. Секунди след това "дюшекчиите" имаха претенции за дузпа, когато Гулаши видимо препъна неволно Саул в наказателното поле, но халфът тичаше към тъча и от ВАР решиха, че няма основания за наказателен удар.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Последваха минути, в които двата отбора атакуваха опасно, но бъркаха последните ключови подавания - дали заради добра защита, дали заради нервното напрежение. Лайпциг действаше с повече скорост, а Атлетико отговаряше с характерната си агресия. Нарушенията обаче бяха обичайно оръжие и за двата тима.

Те доведоха до няколко твърди влизания, които полският съдия Марчиняк изненадващо не санкционира с картони. В 38-ата минута Стефан Савич получи неприятна аркада над едното око и трябваше да бъде превързан, това важеше и за Хайстенберг от Лайпциг.

До края на полувремето само германците организираха атаки, но така и не успяха да създадат нищо сериозно пред вратата на Облак за всичките 45 минути. Атакуващите играчи на Атлети Диего Коста и Маркос Йоренте пък на свой ред не стигнаха до нито един пас помежду си.

Втората част започна по възможно най-добрия начин за германците. Те успяха да преодолеят сгъстената отбрана на Атлетико в 50-ата минута с триходова комбинация. Кевин Кампл намери Сабицер на десния фланг и той веднага центрира към Дани Олмо, който с глава откри резултата. Активността на отбора на Нагелсман заслужаваше да даде резултат.

Симеоне реагира светкавично и пусна в игра младия талант Жоао Феликс, който веднага раздвижи атаката на испанците. Един негов пас след час игра изведе Ренан Лоди зад защитата. Последва падане на бранителя, но правилно бе отсъдена симулация и му бе показан жълт картон.

Лайпциг се чувстваше все по-комфортно на терена и организираше атаките с все по-голяма лекота. При завършващата фаза обаче грешеше.

Само че се стигна до 70-ата минута, когато се видя скоростта на Жоао Феликс. Той излизаше сам срещу вратаря и бе спънат с шпагат от Лукас Клостерман, което логично доведе до дузпа. Именно 20-годишният нападател застана зад бялата точка и реализира за 1:1. Останаха съмнения дали това не трябваше да бъде червен картон.

В следващите атаки двата отбора логично поемаха по-малко рискове, но и се стабилизираха значително в защита. Почти винаги се стигаше до центрирания, които бяха печелени от бранителите.

Това се промени в 88-ата минута, когато Лайпциг поведе отново. Анхелиньо получи на левия фланг и видя непокрития Тайлър Адамс, който влезе като резерва след изравнителния гол. 21-годишният американец получи топката пред наказателното поле и стреля силно. Получи се рикошет в Савич, който заблуди Облак за 2:1. Съдбата в този момент пожела германците да са на полуфинал.

До края на мача Атлетико натисна с всички сили, но след няколко разбърквания пред Гулаши суматохата не даде резултат. Стигна се и до меле в центъра на терена между играчите, но то не бе в полза на хората на Симеоне.

Полуфиналът между Лайпциг и ПСЖ ще се играе на 18 август.