Представител на Реал Мадрид за първи път публично изрази ангажираността на клуба към преструктурирането футбола и отцепването на големите клубове от администриране под шапката на УЕФА. Изпълнителният директор Хосе Анхел Санчес, който рядко говори публично, участва в изследване на Харвардската бизнес школа (HBS), като бе цитиран точно в прес съобщението за събитието.

Санчес, който признава, че това е мнение на президента на клуба Флорентино Перес, подкрепяно от цялото ръководство на гранда от Мадрид, обяснява защо смята, че промяната е наложителна.

В своето изложение директорът сравнява УЕФА с музикантите на "Титаник", които продължават да свирят въпреки неизбежния крах. Така оприличава създаването на новата, преструктурирана Шампионска лига - като отчаян опит да се спаси потъващ кораб.

Изследването е подготвено от професора по бизнес в Харвард Анита Елберс и няколко нейни сътрудници. В основата си то разглежда бизнес плана на Реал Мадрид, който включи реконструкция на стадион "Сантяго Бернабеу" за близо 1 милиард евро.

В него са включени думи не само на Санчес и Перес, но и на най-близкият съветник на Флорентино по бизнес въпросите - Анас Лаграри.

В доклада се цитира Санчес, който сравнява Реал Мадрид с Астерикс, което се бори срещу римските нашественици.

"Ако искаме да запазим лидерството на футбола в индустрията на спорта и развлеченията, трябва да променим системата - заявява директорът. - Настоящите управляващи органи са като музикантите на "Титаник" от филма, които продължаваха да свирят, докато кораба потъваше. Системата, която познаваме, вече е приключила - трябва да организираме нещата по различен начин в индустрията.

Това беше основната идея зад Суперлигата и тя е още по-належаща сега. Мадрид ще продължи да работи неотклонно върху изпълнението на идеята."

Десет от общо 12 клуба, обявили преди 3 години създаването на новия проект, се отказаха от него. Останаха само Реал и Барселона. Не е ясно каква би била позицията сега на останалите грандове, ако проектът се възроди.

Санчес говори в конкретика защо смята, че футболният бизнес е мъртъв в този му вид.

"Английската Висша лига има колосални финансови ресурси с постъпленията от медийните права, които са толкова високи, че ни затрудняват да се състезаваме с това първенство, най-вече на трансферния пазар. А тази разлика вероятно ще се увеличи.

Имаме все по-силно усещане за несправедлива конкуренция заради суверенни фондове, притежаващи клубове, както и и управляващите органи за контрол в Англия и Европа, които не предприемат действия, за да спрат увеличеното влияние на тези клубове. Тези органи явно не са в състояние или не желаят да гарантират честна конкуренция между клубовете.

Ясно е кого визира - Манчестър Сити, ПСЖ, а вече и Нюкасъл, които изглеждат изцяло финансирани от държави в Близкия изток.

Директорът припомня, че Реал Мадрид бе най-печелившият европейски клуб през 2022-23 година според класацията на "Делойт", с оборот от 831 милиона евро.

"И ние също имаме нашето вълшебно средство - много специален клуб с дълбока традиция - но продължаваме да водим тези битки, за да се защитим - казва Санчес. - Едно е да се борим с частни компании, но съвсем друго е да се борим с държави, които притежават клубове и имат безкрайни ресурси.

Извън това футболният бизнес е изправен пред предизвикателството да се съревнована за влияние с много и различни начини, по които хората могат да прекарват времето си. И трябва да се уверим, че продуктът, който предлагаме на феновете, е най-добрият възможен. Но футболната индустрия - и ние включваме клубове като нашия - обикновено е предпазлива към всякакви промени.

Трябва ли да променим формата на турнирите и мачовете? Продължителността може би? Кои ще се състезават помежду си в този турнир? Кога да се провеждат мачовете - през уикенда или през делничните дни?

УЕФА е враг, картел, който владее футбола. Защо управляващият орган да има толкова голямо влияние върху медийните права? Клубовете трябва да поемат контрола върху тях. Ние подкрепяме модел, при който клубовете могат да определят собствената си съдба, както се случва във всяко друго спортно събитие или дори в местния футбол - модел, в който те имат контрол върху управлението на състезанията и могат да създадат отношения лице в лице с феновете си."

Лаграри също е цитиран в изследването:

"Защо УЕФА трябва да управлява състезание, когато клубовете поемат всички предприемачески рискове? Именно те инвестират в играчи, младежки академии, стадиони и други активи. УЕФА се опитва да задържи позицията си, но само задушава иновациите. Клубове като Реал Мадрид не трябва да се страхуват от заплахи за санкции, просто заради идеи и разговори за това какво може да изглежда бъдещето.

Ако разгледате приходите на Реал Мадрид от медийните права сега, клубът получава по-малко от един евро на фен на година. Има огромен потенциал за растеж. Как да отключим този потенциал? Чрез воденето на Реал Мадрид заедно със своите колеги в начинание, което създава собствена медийна платформа за феновете по целия свят с най-висококачествения футбол през цялата година."

ИЗБРАНО