УЕФА и ФИФА не са били в правото си да наказват клубове, изявили подкрепа или желание да се присъединят към Европейската Суперлига. Добрата новина за тимовете-отцепници дойде от съд в Мадрид, който постанови, че европейската и световната федерация злоупотребяват с властта си и използват поведение, което бе определено като "антиконкурентно".

От УЕФА обаче са категорични, че това съдебно решение не е одобрение на проекта, макар подобно развитие да имаше и през декември, когато в главната роля бе Съдът на на Европейския съюз.

Делото бе заведено от компанията, която стои зад проекта - A22 Sports Managament срещу вече споменатите големи международни футболни организации, както и испанската федерация и Ла Лига. Мотивът е, че УЕФА и ФИФА създават монопол и не позволяват съществуването на свободна пазарна конкуренция.

Въпреки съдебните решения, които несъмнено дават надежда на организаторите на все още нереализирания изцяло проект, от УЕФА са категорични, че няма "зелена светлина", а от Ла Лига добавят, че съдебното решение не е "одобрение на проекта".

Сагата с идеята за нов турнир стартира през април 2021 година, когато стана ясно, че 12 от най-големите отбори на континента са се съгласили да играят в Суперлигата и получиха етикета "отцепници". Те бяха засипани с критики от фенове, местни първенства и дори политици, а това скоропостижно доведе до дърпане на ръчната спирачка и крах на всичко в рамките на едва 72 часа.

Отборите бяха Арсенал, Челси, Ливърпул, Манчестър Сити, Манчестър Юнайтед, Тотнъм, Атлетико (Мадрид), Реал (Мадрид), Барселона, Интер, Милан и ЮВентус.

Президентът на испанската Ла Лига Хавиер Тебас, който е от най-отявлените критици на новия проект, не се трогна от случващот осе.

"Собствените им инвеститори ги изоставиха. Това решение не означава нищо, а освен това ще има и обжалване", написа в профила си в X Тебас.

Към момента единствените два отбора, които не са се отказали от супертурнира, са именно испанските грандове Барселона и Реал (Мадрид).