Ривер Плейт спечели най-важния мач в своята история, както и в тази на съперника - Бока Хуниорс.

Финалът на века, както го нарече светът, не разочарова. Особено, след като се наложи да го чакаме 29 дни.

Снимка: AP/БТА

Ривер победи с 3:1 Бока след продължения в Мадрид и с общ резултат 5:3 е шампион на Южна Америка.

Копа Либертадорес за четвърти път отива във витрината на "милионерите", но това бе първият случай, в който двата най-големи тима на континента се изправиха един срещу друг на финала.

Загубата бе немислима.

Победата - по-важна от живота.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

Първият дуел бе на 11 ноември и завръши 2:2, реваншът бе отменен заради атака на автобуса на Бока и нараняване на играчи, после се забави решението кога и къде да се играе. И, ето - дочакахме го.

Мадрид стана столица на страст, позабравена в европейската игра. Плачещи и молещи се към небесата хора на трибуните, изумителни влизания без страх и мисъл за контузия, риск на ръба на безумието на терена.

Бока поведе със страхотен гол на Дарио Бенедето в 44-ата минута, след като доминираше през цялото първо полувреме.

Нападателят получи топката на скорост, елиминира отбраната и вкара шеметно, за да разклати половината трибуни на достолепния стар "Сантяго Бернабеу".

Бенедето е човекът за специални мисии в този турнир. Той вкара три пъти в полуфиналите срещу Палмейрас, както и при 2:2 в първия финал. А в първенството и за купата на Аржентина тази есен още няма гол...

В ложите като ултрас крещеше от радост Антоан Гризман, облечен във фланелка на Бока. Край него имаше куп знаменитости. Лео Меси, Жерар Пике, Диего Симеоне, Диего Годин, Пауло Дибала, Джорджо Киелини... Флорентино Перес, Джани Инфантино - всеки искаше да види този мач.

Ривер обърна играта след почивката, а резервата Хуан Фернандо Кинтеро бе в основата на всичко.

Колумбийският техничар първо изработи изравнителния гол след страхотна атака, завършена от Лукас Прато.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

След това дойдоха две много спорни ситуации. Съдията от Уругвай Андрес Куня можеше да отсъди дузпа за Ривер, след като Прато изглежда бе фаулиран от вратаря Андрада, но... решението бе нарушение в атака.

След това в наказателното поле на Ривер падна играч на Бока, но Куня даде непряк свободен удар за опасна игра. Изглеждаше, че ако се отсъди нарушение, то по-скоро е дузпа... Но - всекиму по равно.

В продълженията двата отбора тръгнаха смело напред, но бързо настана коренна промяна в ситуацията. В 93-ата минута Вилмар Бариос получи втори жълт картон и Бока Хуниорс остана с 10 души.

27 минути оставаха в допълнителните 30, а Ривер натисна, за да избегне дузпите.

И пак Кинтеро - героят на вечерта, пое нещата в свои ръце (крака). Шут с левачката препарира вратаря на съперника, отбивайки се и от напречната греда. 2:1!

Бока бе с 10, но хвърли всичко в атака.

После остана с 9 - резервата Фернандо Гаго се контузи и излезе. И с девет натискаше Бока. Вратарят Естебан Андрада тръгна напред при всяко статично положение, като оставяше вратата празна. Риск, безумие, но нямаше вече накъде да се отстъпва. И в 120-ата минута футболните богове загърбиха Бока - Хара стреля в гредата...

От корнера десетката Пити Мартинес открадна топката и я закара до празната врата на съперника - 3:1. Триумф, сълзи на терена и на трибуните, лудост. Страст.

Пулсиращ от емоции футболен дуел. Фантастичен мач, без изобщо да визираме спортно-техническите му стойности и характеристики.

Над 5000 полицаи и цивилни пазиха мача в Мадрид, а планът за охрана бе перфектен, като бяха определени и местата за празненства, в зависимост от това кой спечели.

Така купонът тепърва започва през нощта на Пуерта дел Сол - там е сборният пункт на инчасите на Ривер, които няма да спят.

Бока ще плаче. Нямаше как да има повече от един победител в този мач - ураган от емоции и страст.