България постигна сладка победа с 1:0 при гостуването си на Северна Македония в последния мач за двата отбора във футболната Лига на нациите.

Двубоят беше изключително изнервен от първата до последната минута, след като феновете на домакините освиркаха шумно националния ни химн и скандираха обидни реплики през цялото време.

Младите момчета на сръбския наставник Младен Кръстаич обаче не се смутиха и стигнаха до крайния успех с гол на Кирил Десподов през второто полувреме, като по този начин прекъснаха серия от 22 поредни гостувания без победа, които се разпростряха в 4 години. За триумфа ни помогна и ранен червен картон на домакините в 14-ата минута, които зададоха тон за груба игра множество единоборства. Съдията се принуди да покаже общо осем жълти картона, като освен това спести още няколко, за да не изнервя допълнително мача. Не липсваше и меле между играчите на двата отбора в последните минути, като за щастие не се стигна до сериозна физическа саморазправа. Не случайно картони имаше и за двамата треньори.

Чисто спортно-технически победата ни прати пред Северна Македония в крайното класиране на Група 4 в Дивизия "C", като нашите завършват с девет точки срещу седем за западната ни съседка. Убедителен победител в групата е тимът на Грузия с 16 точки, който се класира за по-горната дивизия "B". Гибралтар с единствената си точка, спечелена срещу нашия тим, изпада сред най-слабите на континента. Най-добрата новина за "трикольорите" е, че на предстоящия жребий за квалификациите за Евро 2024 ще са в четвърта вместо пета урна.

За съжаление домакинската публика прояви неуважение към българския национален химн и се чуха бурни освирквания докато той звучи. Меко казано не спазиха призивите от треньора Благой Милевски да ни приветстват нормално.

Това явно мобилизира нашите, защото те започнаха с няколко груби нарушения в първите минути, като едно от тях донесе жълт картон на Марин Петков. В 14-ата минута северномакедонците явно искаха да си го върнат и Тодор Тодороски бе изгонен с директен червен картон след грубо влизане именно срещу Петков.

Първата опасност в срещата бе пред нашата врата в 25-ата минута. Милан Ристевски отправи силен удар от границата на наказателното поле, но Даниел Наумов се намеси подобаващо и изби в корнер.

В 28-ата минута Ради Кирилов свърши супер работа в наказателното поле и с доза късмет топката стигна до Кирил Десподов, но той не я очакваше и вместо да стреля се получи лесна ситуация за вратаря, който улови.

След това се изля проливен дъжд над Скопие, който допълнително снижи качеството на футбола до края на полувремето. Освен това грубите нарушения от играчите на двата отбора продължиха и австрийският съдия се принуди да покаже още няколко жълти картона.

В 50-ата минута България направи съвършена контраатака и поведе в резултата. Ради Кирилов получи далечен пас зад защитата и намери Кирил Десподов, който пое прекрасно с гърди и след това прати топката между краката на вратаря за 1:0.

Северномакедонците опитаха да отговорят в ответната атака, когато получиха фаул на опасна позиция, но Даниел Наумов се намеси.

В 59-ата минута по чудо не поведохме с 2:0, когато Антон Недялков стреля с глава и топката отиваше във вратата, но Егзон Бейтулай протегна крак и я пресече непосредствено пред гол линията. Малко след това на другата врата Виктор Попов изби една топка и последва коварен удар по земя на Езджан Алиоски, който прелетя встрани. Секунди по-късно се повтори ситуацията, която видяхме пред вратата на северномакедонците. Този път Валентин Антов от гол линията изби с глава след още един удар на Алиоски, този път от воле.

Нашите успяха да успокоят играта в следващите минути и отправиха два опасни удара чрез Филип Кръстев и Антон Недялков. Първият бе спасен трудно от Столе Димитриевски, а вторият мина над вратата.

Последваха и няколко златни възможности при контраатаки за нашия тим, при които играчите ни все не се ориентираха по най-добрия начин, когато идваше момента за удар.

В 88-ата минута се получи меле между футболистите на двата отбора, което се "печеше" от самото начало на мача. В центъра на агресията бяха капитана на домакините Енис Барди и Ради Кирилов, като и двамата получиха жълти картони.

Северна Македония: Столе Димитриевски, Егзон Бейтулай, Гьоко Зайков, Висар Мислиу, Тодор Тодорски, Александър Трайковски (22 - Стефан Ашковски), Енис Барди, Елиф Елмас, Езджан Алиоски, Боян Миловски (61 - Стефан Спировски), Малин Ристовски (61 - Люпче Дориев)

България: Даниел Наумов, Виктор Попов (83 - Йоан Стоянов), Пламен Гълъбов, Валентин Антов, Антон Недялков, Марин Петков, Янис Карабельов (46 - Никола Илиев), Илиян Стефанов (46 - Филип Кръстев), Илия Груев, Радослав Кирилов (89 - Георги Русев), Кирил Десподов (90+3 - Иван Йорданов)