Стартът на сезон 2019/2020 г. в българския футбол официално бе даден с мача за Суперкупата на страната.

Шампионът Лудогорец победи носителя на Купата Локомотив (Пловдив) с 2:0 на стадион "Васил Левски" в много атрактивен двубой с купища голови положения пред двете врати.

Двете попадения бяха вкарани от новото попълнение на разградчани Марвис Чибота и другото крило Джоди Лукоки, който се разписа с последния удар. Можеше да паднат още поне 4-5 гола, ако и двата отбора не пропускаха многото изгодни шансове, които идваха заради открития футбол. Локомотив дори вкара три попадения, които бяха отменени, последното от които незаслужено.

Снимка: БТА

Мачът бе добра загрявка за шампионите преди битките в Лига Европа с Ференцварош, а допълнителен бонус е вдигнатата четвърта Суперкупа на България и втора поредна.

Феновете на Локомотив впечатлиха със своята численост и гласовитост, макар че мачът се игра в делничен ден и в столицата. Тимът остава с разочарование и втори загубен финал от Лудогорец в този "турнир" след загубата и през 2012-а. Тимът на Бруно Акрапович показа добри неща, особено в атака. Същите, които му донесоха трофей само преди по-малко от два месеца.

Снимка: БТА

Официален дебют за разградчани направи новото попълнение Чибота, който покри левия фланг на нападението и впечатли с активните си действия през целия мач. За първи път зелената фланелка облече и защитникът Джордан Икоко, както и Дан Битон. За "железниарите" дебют направи доскорошният капитан на Черно море Георги Илиев.

Още в третата минута се откри първия шанс на разградчани и той моментално бе реализиран. След поредица неубедителни намеси в "бяло-черната защита", ново попълнение Чибота отбеляза за 1:0. Асистенцията бе на Кешеру, а конгоанецът впечатли с екстравагантно отпразнуване на първото си попадение в България. Преди да изтече десетата минута шампионите можеше да водят с 2:0. Клаудиу Кешеру засече добре центриране с глава, но ударът му бе спасен от Мартин Луков, който плонжира.

Снимка: БТА

Локо отвърна с хубав пробив на Милош Петрович по фланга, който центрира точно към Аралица, но първото докосване на нападателя го провали. В 14-та минута на другата врата Чибота отново се прояви. Проби през центъра и даде супер пас на Кешеру, но румънецът не намери добре топката от воле. Последвалите минути категорично бяха за пловдивчани. Първо гол на Стивън Езе бе отменен заради засада, а след това Аралица не се възползва от фантастичен пас на неостаряващия Георги Илиев.

Локо продължи да е по-устремен в търсене на гола и на няколко пъти създаде напрежение до края на полуврето. За Лудогорец Марселиньо отправи красив удар от воле, който мина над вратата. Хубави изъпленения не липсваха, а поредното такова бе отново на Чибота, който стреля на сантиметри над горната греда в 40-та минута. При положението имаше рикошет, а от последвалия корнер Драгош Григоре също бе на косъм от гола след удар с глава.

Снимка: БТА

В самия край на полувремето след безумни действия на защитата в зелено Георги Илиев се разписа, но и този гол бе отменен заради засада на Бирсент Карагерен.

Големият шанс за Локомотив дойде в 56-та минута. Аралица бе изведен сам срещу вратаря с находчиво хвърляне на тъч, но не успя да преодолее Пламен Илиев и за пореден път в мача стана длъжник на своите. Малко след това трети гол на пловдивчани бе отменен този път заради игра с ръка на Карагерен. Такава повторенията показаха, че няма.

В 64-та минута Лудогорец по чудо не вкара. В голямо числено предимство Чибота подаде на тепсия на Марселиньо, който от непосредствена близост нацели страничната греда. Малко след това и Локомотив имаше шанс чрез Карагерен, който принуди Илиев да прави страхотно спасяване след силен шут.

Снимка: Bulphoto

В 70-та минута новото попълнение на Лудогорец Дан Битон, който влезе като резерва, финтира в наказателното поле и също направи значим пропуск. Активните действия на двата отбора продължиха и то на учудващо високо темпо. Те обаче продължаваха да са прахосници в завършващата фаза.

В продължението на срещата при една от многото контраатаки на Лудогорец, Джорди Лукоки получи непокрит и отблизо разстреля Луков за 2:0. Така подпечата трофея за шампионите.