Перу сензационно прегази Чили с 3:0 на полуфинал в Копа Америка и стигна мача за титлата. Актуалният шампион на континента отпадна, въпреки че бе сочен за най-сериозният кандидат да спре домакина Бразилия, който ден по-рано си осигури място на финала с 2:0 над Аржентина.

Но перуанците "не бяха чели сценария" и изиграха страхотен мач, водени от ветерана Паоло Гереро. Той вкара третия гол, но още до почивката Едисон Флорес и Виктор Йотун дадоха солиден аванс на аутсайдера.

Перу не допусна дори попадение, въпреки че в последната минута Чили имаше и дузпа, която пропусна. Шампионите на два пъти бяха спирани и от удари в гредите.

За първи път в историята на Копа Америка Перу ще играе финал в такъв формат на турнира. Страната има две титли - през 1939-а и 1975 г., но тогава няма регламент на преки елиминации и директен финален сблъсък за трофея.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В неделя на "Маракана" чака Бразилия, без съмнение - с усмивка. Само преди две седмици, на 22 юни, двата отбора се срещнаха в груповата фаза и селесао смаза перуанците с 5:0.

Всъщност, те се промъкнаха до мача за титлата, след като в групата направиха 0:0 с Венецуела и биха само Боливия - 3:1. Елиминираха рекордьора по титли Уругвай с дузпи след 0:0, а сега удариха шампиона Чили убедително.

Но след преминаването на двете огромни препятствия на четвъртфинал и полуфинал, как може някой да каже, че Перу не заслужава да е на финала?

Та Уругвай и Чили бяха слагани като втори и трети фаворит за титлата, само след бразилците, преди турнира! Дори по-високо котирани от Аржентина и Колумбия.

Мачът е в неделя, на 7 юли, от 23 часа българско време на "Маракана".

За съжаление, не и по български телевизионен канал...