Подобаващ край на ерата на Шави Ернандес като треньор на Барселона сложи Фермин Лопес, наложен именно от легендата като играч на първия отбор. Халфът вкара победно в 59-ата минута при гостуването на Севиля в последния мач от сезона и каталунците спечелиха с 2:1.

Именно Шави настоя Фермин повече да не бъде даван под наем, а да играе за Барса. И днес 21-годишният футболист е основна част от състава. Вероятно ще е и в този на Испания за Евро 2024.

Барса спечели и изпрати с победа Шави, който бе уволнен от любимия си клуб преди дни.

ВИЖТЕ КАРТИНА ОТ ПОСЛЕДНИЯ МАЧ НА БАРСА С ШАВИ КАТО ТРЕНЬОР>>>

Великият полузащитник и капитан от славните времена на "синьо-червените" напуска с горчиво усещане, след като първо сам реши да си тръгне през януари, бе молен да остане от ръководството, а после то го уволни.

"Работата ми не бе оценена достатъчно точно - каза без притеснение Шави след последния му мач. - Знам какво свършихме тук за две години с екипа ми. Знам и какъв потенциал има този отбор. Спечелихме титлата и Суперкупата в първия ми сезон, а през този нямахме шанс да вдигнем трофей заради малки детайли. Има и много неща около клуба, които се оказаха фактори не в наша полза. Но работата е добра, посоката е правилна и това ще се види ясно още през следващия сезон. Жалко, че това не бе оценено подобаващо."

За какво говори Шави?

За битките за власт в ръководните среди, където директори и президентът Лапорта непрестанно нещо делят. За това, че Барса е принуден да играе на Олимпийския стадион, който феновете не припознават като дом и редовно остават празни места в домакинствата. А атмосферата е далеч от тази, която чака гостите на "Камп Ноу". Арената се строи, но докато стане готова каталунците често не се усещат като домакини в домакинските си мачове. Да не говорим, че нямат и особени възможности да привличат силни играчи, защото финансовото състояние на клуба е лошо.

И въпреки това Барса игра четвъртфинал в Шампионската лига, загубен при спорни и драматични обстоятелства от ПСЖ, а в първенството е втори след Реал.

От 1 юни Ханзи Флик поема отбора, а пред Шави вероятно ще има немалко възможности.