Англия ще играе на финал на световно първенство за жени за първи път в историята си. "Лъвиците" потопиха в тъга домакините от Австралия, побеждавайки ги с 3:1 във втория полуфинал на Мондиал 2023, при това напълно заслужено и в неделя им предстои дуел за титлата с друг тим, дебютиращ на финал - този на Испания.

Така английската селекция смълча повече от 70 000 по трибуните на "Австралия Стейдиъм" и ги прати у дома с разбити сърца.

Нидерландската треньорка на Англия, Сарина Вигман, достига до световен финал за второ поредно първенство, като през 2019 година загуби с родианта си от САЩ.

Колкото до днешната среща - Ела Туун изведе европейките напред с гол с глава в 36-ата минута, но след почивката голямата звзда на домакините Сам Кър изравни резултата. Тя бе точна в 63-ата минута с може би един от най-добрите голове на турнира, забивайки същински шедьовър от около 20 метра разстояние за 1:1.

Лорън Хемп се възползва от детинска грешка на левия бек на Австралия Ели Карпентър и пак изведе Англия напред в 71-ата минута, а петнадесет по-късно асистира майсторски на Алесия Русо за 3:1.

Пасът на Хемп бе като по конец и елиминира три футболистки в жълто, за да изведе Русо на добра позиция.

Финалът е от 13:00 часа в неделя.

От 11:00 часа в събота пък Швеция и Австралия ще спорят за третото място.