Саудитска Арабия няма намерение да забавя темповете на футболно-финансовата си инвазия, която придобива революционни измерения за играта. Клубовете от лигата в страната са привлекли играчи за над 400 милиона евро само това лято, а припомняме, че през януари там отиде и Кристиано Роналдо, който получава годишна заплата от 213 милиона долара.

Един от шефовете в борда на директорите на Лигата е британец - Питър Хътън, се съгласи да влезе в детайли за случващото се в първенството.

"Знам, че хората в Европа повдигат вежди в момента, но ви уверявам, че това е само началото - каза той пред BBC. А Хътън е бил оперативен директор в компании като Eurosport, ESPN, IMG и Facebook. - Аз работя около или във футбола от над 40 години и не съм виждал такъв проект. Говоря за амбиция, мащаби и готовност да бъде устойчив. Това е нещо, което не се е случвало досега във футбола.

Инвестицията дотук е голяма, но потенциалът е да е колосална. Всъщност, все още сме в началото, проучваме и действаме внимателно. Нивото на първенството също ще се повиши, а това ще допринесе идването тук да е още по-изкушаващо за топ играчи от Европа."

Това вече се случва. Четири клуба - грандовете на Саудитска Арабия, са вече собственост на Публичния инвестиционен фонд (PIF), зад който седи реално саудитското кралско семейство. И чрез който държавата осъществява глобалния си план за водеща роля далеч не само в спорта.

Това означава, че Ал Насър, Ал Ахли, Ал Хилал и Ал Итихад - големите конкуренти на терена, са на един собственик. И неговата цел е да ги подсили всичките, осигурявайки практически неизчерпаем ресурс.

Ал Насър има Роналдо, но взе и бившата звезда на Байерн и Ливърпул Садио Мане, както и Марсело Брозович от Интер, и Алекс Телеш от Манчестър Юнайтед.

Снимка: AP/БТА

Ал Хилал привлече португалския национал Рубен Невеш (Уулвърхемптън), Малком (Зенит, за 45 милиона евро), Сергей Милинкович Савич от Лацио и Калиду Кулибали от Челси.

Ал Итихад взе суперзвездата Карим Бензема от Реал, Фабиньо от Ливърпул, Жота от Селтик и Нголо Канте от Челси.

А Ал Ахли се подсили с Риад Марез от Сити, Ален Сен Максимен от Нюкасъл, Едуар Менди от Челси и Роберто Фирмино от Ливърпул.

С 2-3 изключения, не говорим за играчи в края на кариерите им, а в разцвета на силите.

Останалите клубове са далеч от такива разходи, очевидно извън "кръга на PIF". Но новакът Ал Итифак намери милиони за Стивън Джерард като треньор и капитана на Ливърпул Джордан Хендерсън на терена. Показателно - дори периферните клубове имат сериозни пари и ресурс.

"В очите на света, особено на Западния свят, тук има проблеми с човешките права, жените в обществото и тъй нататък - продължава Хътън. - Тези стереотипи вече са остарели, в Саудитска Арабия промените са факт.

През 2018-а имахме 750 футболни треньори в цялата страна. Сега са 5500. Сред тях има 1000 треньори-жени. А над 50 000 момичета играят футбол в училищата. Реалностите в страната са доста различни от преди 10 години, да речем.

Самата лига има над 50-годишна традиция, истински популярни клубове с много фенове зад тях. Това не е изкуствено създадено първенство. И не се прави само, за да извадим на постери лицата на звездите, които идват тук. Ще е все по-конкурентно, целта е да е в топ 5 на света.

Освен това има и сериозно планиране за връщане на инвестициите, особено чрез договори за телевизионни права, защото при толкова силни отбори и играчи в лигата, светът ще иска да я гледа."

Снимка: Getty Images