Шефът на футбола Георги Иванов: В БФС няма пари. Взимаме кредити, за да плащаме заплати
Президентът на Футболния съюз говори на форум в София
Георги Иванов, президент на Българския футболен съюз, говори надълго и широко пред форума FootballNext в София, организиран от Dsport и Дарик радио, в партньорство с Кондор спорт, в столичния хотел "Хилтън".
Ето избрано от думите на Георги Иванов, който е шеф на футбола ни от 6 месеца.
Какво е свършено дотук и къде са грешките?
"Винаги може да е по-добре. Опитваме се по някакъв начин да спазваме правилата и да даваме равни шансове на всички. Със съдийството имаше проблем, решихме го. Винаги ще има недоволни от съдийството. Съдиите и те понякога бъркат, въпросът е да не е умишлено.
Във футбола нещата не стават от днес за утре. Всичко се случва стъпка по стъпка и с времето. Ние трябва да вложим усилията си в детско-юношеския футбол. Това е приоритет на клубовете. Те трябва да работят по този въпрос. Ако националният отбор няма резултати, започва да се обяснява кой е виновен. Трябва да си дадем сметка, че клубовете произвеждат футболистите. Трябва да произвеждаме по-добри играчи от тези, които имаме в момента.
Ако трябва да говорим за форуми като Европейско или Световно първенство - ще бъде много трудно.
Ако нещо ще променяме във футбола, трябва да променим треньорите в детско-юношеския футбол, защото там имаме резерви. Сърбия има футболисти за 40-50-60 милиона, защо ние не може да имаме?! Хората работят по различен начин и затова имат такива резултати в клубните и националните отбори.
Грешки винаги има. Всеки може да намери грешки. Такива хора, критикари, има много. Всеки вижда проблем, ако нещо лично не се случи и е против БФС. Много от професионалните клубове, когато нямат резултати, търсят вината във Футболния съюз. Така е устроен човек."
Отношенията с властта
"Ако искаме да променям нещата, няма да стане толкова бързо. Трябва ни правителство - да подкрепи идеи, програми. Без правителство, не виждам как спортът може да се промени. Аз съм водил разговори със служебния министър-председател и служебния министър на спорта и в момента няма как да се получи финансиране. Няма планиране за дълъг период, няма стратегия.
Може някой министър да реши да построи стадион за 100 милиона. Видяхте, че "Васил Левски" бе даден за концерт и нямаше къде да играем дербито.
За свързването му с предишното ръководство на Михайлов, от което бе част
"В момента Борислав Михайлов няма никакво влияние в БФС. Всички шефове на комисии, всички хора на ръководни позиции, са нови хора. Няма такова влияние.
Колко пъти да обяснявам, че мен трудно някой може да ме натиска да правя неща, които не искам да правя. При мен такава зависимост няма как да има."
За финансирането на футбола и парите в БФС
Много неща правим, но не можем да ги стартираме, защото нямаме нужното финансиране. Взимаме кредити, за да плащаме заплати. Федерацията има определен бюджет, който поучава от УЕФА и ФИФА. Нямаме достатъчно пари, за да стартираме проектите, които искаме да започнем. Имаме наистина сериозен проблем с финансирането.
Ако имахме пари, много от нещата можеше да ги направим. Щяхме да обърнем внимание на школите, да съберем отборите и да работят по единна методика, както сега не се прави. Как да накарам един клуб да работи по тази методика?
Има клубове, които работят добре. Обществото, родителите и треньорите трябва да се обединим около изграждането на футболисти.
БФС няма пари. БФС не може да развие детско-юношеския футбол, клубовете трябва да го направят. Искаме да направим 35 терена, за да има къде да играят децата. Защото нямаме инфраструктура. Има отбори, които нямат терени и тренират 1 час. Когато трябва да изграждаш, няма как да тренираш 1 час. Ако махнем загрявката и паузата между упражненията, те играчите тренират по около 20 минути.
Има клубове, които работят добре. Обществото, родителите и треньорите трябва да се обединим около изграждането на футболисти. Трябва да изградим индивидуално тези футболисти."
Не смятате ли, че клубовете трябва да си развиват състезателите?! Имаме големи очаквания към националния отбор, предвид това, което имаме. Къде са футболистите на Левски и ЦСКА?! Взимаме това, което имаме - най-добрите, за да вземат резултати за отбора. Колко имена минаха през националния отбор - Стоичков, Пенев, Хубчев, Балъков..."
За скандала преди мача със Северна Ирландия
"Не мога да докажа, че в националния отбор футболистите са играли карти преди мача със Северна Ирландия. Не може и треньорът да върви по стаите и да ги проверява. Ако няма самодисциплина, няма какво изобщо да си говорим, защото без нея няма как да си професионален футболист. Смятате ли, че аз като съм президент трябва да привикам някой играч и да го питам дали е играл карти. Ако това е истина, това е резил.
Ние нямаме доказателства, това са слухове. В България всеки си говори каквото си иска. И преди сме играли карти, но побеждавахме. Различни поколения, различни ценности."
За първенството
"Каквото и да си говорим, Лудогорец има най-добрата база и футболисти, и логично става шампион. Левски и ЦСКА трябва много да работят, за да достигнат до това ниво. Сменихме шефа на съдиите и цялата комисия, имаме 8 нови члена, които влязоха. Ако преди се е говорило, че някой покрива съдиите, сега такова нещо няма.
Всеки съдия, когато направи грешки, той си носи отговорност. Имаме 25 съдии в Първа лига, дали са добри или лоши... ВАР поправя много от грешките. Независимо, че някои от отборите плачат, това са незначителни неща. Напълно нормално, съдията като сбърка, да си носи отговорност. Като почнат: тоя не искам да свири, оня не искам да свири. Нашите съдии, когато отидат да свирят, Кабаков виждате на какво ниво се представя. Мачове, които малко съдии са свирили."
Как да се оправи футболът?
"Има много предпоставки, които трябва да се случат, за да се оправи един спорт. Искам всички големи федерации да се обединим, за да получим подкрепа от държавата, защото това е панацеята. Футболът е оазис в сравнение с другите спортове, защото положението генерално не е добро."
Държавата какво е направила за тези отбори, за да искаме те да са на нивото на грандовете в Европа. Левски и ЦСКА ги принизихме под средното европейско ниво. Ако някой друг може да даде 10 милиона на година, за да развиваме футбола, да подобряваме школите, да образоваме треньорите, да развиваме клуба, готов съм да го изслушам. Почти изцяло спонсори са бетинг компаниите, няма други. Тук никой не разчита само на държавата. Ако някой иска да даде пари, за да активираме проектите.
УЕФА и ФИФА са единствените два финансови източника. 140 човека има с трудови договори с БФС, в другите федерации са 3-4 човека обикновено. Най-малкото трябва на един отбор да му намериш конкурентна среда, треньорите да се обучат. Например 1500 лв. взема Карлос Насар и трябва да си търси спонсори. Ако спортът не стане държавна политика, и аз да съм президент на футболния съюз и който и да е, няма как да станат нещата."
За политическите зависимости във футбола
"Смятате ли, че няма политически зависимости? Сигурно ги има. Как се помага на някои клубове? Да не споменавам за стадиона във Варна. Обяснявам - ние сме намерили доста неща за развитието на футбола, но няма финансиране, не сме намерили. Никой нищо не ми е искал. С политици съм говорил само за футбол. 40 общини могат да кандидатстват за реновиране на стадиони и изграждана на база, за това съм говорил с политици.
Трябва да работим всички заедно и да вървим крачка по крачка. За 6-7 години може да се променят нещата в българския футбол. Не съм обещавал да стане за 2-3 години, няма такова нещо. Започнали сме вече някаква промяна, имаме програми, по който работим.
Когато говорим за промяна, всеки човек само себе си трябва да започне да промени. Няма откъде да вземем чувал с пари. Ние сме далеч от нещата в клубния футбол по административните въпроси. Когато има резултати и качествени играчи, хората идват да гледат.
Няма как да говорим за оптимизъм, като положението не е добро. Ако нещата се развиват по начин, който искаме, можем да сме оптимисти. Работим и се опитваме да направим по нещо навсякъде. Гасим пожари.
Футболът е социален феномен. Като паднат Левски и ЦСКА, цяла България е тъжна. Като паднат и двата отбора, всички са тъжни. За 7-8 месеца всеки ден сме вземали решения, с които сме изградили цялата федерация наново."