Може би се уморихме. Уморихме се от драмата, която този сезон в Шампионска лига ни предлага, най-вече в елиминациите. Да я получиш веднъж или два пъти, приемаш я за нормална. Но когато пулсът ти се ускорява във всяка седмица на надпреварата, това вече е нещо извънредно.

Шампионската лига не помни такъв сезон що се отнася до драмата и емоциите, с които биват ангажирани всички гледащи мачовете. Независимо дали подкрепят някой от отборите.

Двата полуфинални мача-реванши нямат аналог в историята на турнира. Такъв развой е невиждан и подсказва за изравнените възможности на четирите отбора, които стигнаха предпоследната фаза.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ДРАМАТИЧНИ СЕЗОН В ШАМПИОНСКА ЛИГА >>>

Качеството на турнира съвсем не е най-доброто, ако ще го сравняваме с предишни издания. Защото една адекватна Барселона с Лео Меси или един класен Ювентус с Кристиано Роналдо нямаше да допуснат такова фиаско в пагубните си реванши. За представянето на традиционните полуфиналисти Байерн и Реал е излишно да говорим. Там проблемите бяха от друго измерение.

Но това не отнема от постиженията на трите най-заслужили отбора през този сезон - Ливърпул, Тотнъм и Аякс. Да, амстердамци не достигнаха финала в Мадрид, но всеки един фен се влюби в тях. Младостта се отрази в реванша срещу Спърс, но това, което показаха в хода на целия турнир, ще се помни още дълго.

Толкова обрати след пасив в първия мач в елиминациите (общо шест) историята не е виждала за една кампания. През миналия сезон Рома беше автор на единствените два - срещу Шахтьор и Барселона. В двата сезона преди миналия бяха общо шест.

Разликата е, че онези не бяха чак толкова неочаквани, колкото тазгодишните. Единствено този на Рома срещу Барса дойде като гръм от ясно небе след 4:1 за каталунците в Испания.

През тази година шоуто започна с Аякс и Реал, като холандците загубиха с 1:2 в Амстердам. Тогава Серхио Рамос нарочно си изкара жълт картон, защото смяташе, че реваншът ще се вземе сравнително лесно. Само че Аякс бе по-добрият отбор и в първия, и във втория мач. Заслужено взе реванша с 4:1 и прекъсна доминацията на "кралете".

Снимка: АР/БТА

Обратът на Манчестър Юнайтед с ПСЖ бе може би още по-значим и неочакван. Не защото "червените дяволи" нямат опита в такива големи мачове, а защото не изглеждаха като отбор готов да се противопостави на Килиан Мбапе и компания, които ги разтърсиха в Англия (2:0). Това се потвърди на реванша, когато тимът на Оле Гунар Солскяр, летящ високо заради неговото назначение, трудно минаваше центъра, но стигна до 3:1 след дузпа с ВАР. За новата система след малко.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Ами онзи мач на Кристиано Роналдо? Атлетико, както само той си може, шумно приземи Юве в Мадрид с 2:0 и Чоло Симеоне показа големите си топки на света. Само че португалската суперзвезда, която хич не харесва "дюшекчиите" нямаше нужда от повече мотивация и вкара хеттрик на реванша. Обрат, обрат, обрат.

Порто също го сътвори след 1:2 срещу Рома в Рим. Да, трябваха му продължения, но "Ещадио до Драгао" вече е свикнал с магията на Шампионска лига. Рома беше огорчен от решение за дузпа, но този път късметът не бе на негова страна.

На четвъртфиналите обрат имаше, но само частичен. Сити се вдигна след 0:1 на новия стадион на Тотнъм и победи в реванша. Само че головете на чужд терен за "шпорите" решиха всичко. Гол на Стърлинг беше отменен с ВАР и ако я нямаше видеосистемата хората на Маурисио Почетино нямаше да стигнат дотук.

За полуфиналните битки няма много повече какво да се описва. Голът в последната минута на Тотнъм изчерпа много хора емоицонално, дори и тези, които не подкрепят конкретно лондончани. За два дни тези, които са намразили модерния футбол, са го заобичали отново. Поне за малко!

И това не беше единственият решителен гол в последния възможен момент на тазгодишната Шампионска лига. Още в началото на груповата фаза Интер шокира Тотнъм с попадения в 85-та и 90-та минута, за да му донесе тежък за преглъщане старт. Да, след това го класира с издънка срещу ПСВ в Айндховен, но това е друг въпрос. То и самите "шпори" биха холандците с гол на Хари Кейн в 89-та минута.

Ливърпул от своя страна отчая ПСЖ с гол на Фирмино в продължението за победата с 3:2 на "Анфийлд". После самите мърсисайдци страдаха заради попадение на Лоренцо Инсиние в последната секунда в Неапол. А ПСЖ изравни на италианците чрез Ди Мария в 90-та минута за 2:2.

Сити също имаше късмет с гол на Силва в края срещу Хофенхайм. На германците съдбата им намигна за 3:3 срещу Лион, но полсе пак ги "ужили" за 2:3 срещу Шахтьор.

А Аякс? Щеше ли да е на това място, ако не беше бил Бенфика в последната секунда? Резултатът с Байерн (3:3) в Амстердам дойде след два гола в продължението. Драмата дава, но явно после си и взима.

Помним и обрата на Манчестър Юнайтед срещу Ювентус, който роди прощалния жест на Жозе Моуриньо. После "червените дяволи" взеха и безценната победа с гол на Фелайни в последния момент срещу... Йънг Бойс. От засада, но гол.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В елиминациите общо четири сблъсъка се решиха с голове след 85-та минута. Щастливците бяха Ювентус, Порто, Манчестър Юнайтед и снощи Тотнъм.

Точно отборите на Тотнъм и Аякс са другата причина този сезон в Шампионска лига да е велик. Кой би очаквал да гледаме такъв полуфинал? Амстердамци отстраниха последователно два от най-големите колоси в Европа и не само това. Надиграха ги и на моменти им се подиграха, за да се влюби футболният свят в тях. Тотнъм, без нито един трансфер през сезона, имаше своето намигване от съдбата срещу Сити и холандците, но си го заслужи. Стана първият дебютен финалист от Челси през 2008-а.

Снимка: AP/БТА

Въпросният крах на грандовете също допринася за непоправимите емоции. Защото, ако гледахме отново Барса, Реал, Юве и Байерн (например) на полуфинали, нямаше интересът да е толкова голям, независимо как се е стигнало до класирането им - с обрат, драма или съдийски реверанси. Съвсем по-любопитно е да се наблюдават сърцати отбори като Тотнъм и Аякс, чиито играчи нямат опит на такава сцена и действат без рутината, с която разполагат Меси, Роналдо, Левандовски и прочие. А тя се видя, че не е достатъчна.

ВАР е другият фактор, който допринася за неочакваните развои. Феновете се разделени за използването на системата, но едно е сигурно - тя дава своето отражение върху драматизма. Имаше своите спорни моменти в осминафиналите - дузпа за Юнайтед в края срещу ПСЖ и за Порто срещу Рома в продължението. И двете спорни, но с основание.

Хубавото е, че в четвъртфиналите и полуфиналите системата издържа теста и потвърди, че има своето бъдеще в големия футбол. Ако теглим чертата, можем да отчетем, че съдийските своеволия и несправедливостта през този сезон бяха значително по-малко спрямо миналите заради наличието на ВАР в елиминациите.