Швеция разби Мексико с 3:0 и си заслужи класирането на осминафиналите на Световното първенство по футбол в Русия.

Скандинавците изиграха великолепен мач и се възползваха по най-добрия начин от открилите се ситуации, за да завършат първи в групата. Загубилият отбор обаче също продължава, след като сензационната победа на Корея над Германия с 2:0 му отвори път към осминафиналите.

Там шведите чакат втория тим от група Е (Бразилия, Швейцария или Сърбия), а мексиканците ще срещнат победителя в битката между тези тимове, която ще се реши тази вечер.

Мексико направи силно първо полувреме, но през втората част капитулира в защита, допускайки три безответни гола. Въпреки това тимът се класира като втори в групата за сметка на световния шампион Германия.

Срещата започна на високо темпо и големият залог предразполагаше агресивни действия. Едно такова доведе до жълт картон още в 11-а секунда.

Първата добра ситуация за гол се откри пред шведите, но Гилермо Очоа спаси по прекрасен начин пряк свободен удар, който влизаше под гредата.

В 17-а минута Карлос Вела бе много близо да открие за Мексико. Фалцовият му удар мина на сантиметри от дясната греда на Олсен.

В ответната атака Тойвонен прати топката над врата с удар от непосредствена близост. Положенията идваха едно след друго.

В 29-а минута Швеция имаше основание да поиска дузпа. Чичарито си поведе топката с ръка в наказателното поле, но след видео разглеждане аржентинският рефер прецени, че действията не са достатъчни да посочи бялата точка.

После дойде ново добро спасяване на Очоа след удар на Берг от воле. Нападателят имаше нов шанс и в края на полувремето, но оплете топката във външната страна на мрежата. Швеция направи по-силно полувреме.

В 50-а минута скандинавците откриха. Аугистинсон се разписа след комична асистенция на Клаесон, който не успя да уцели топката добре.

Мексинците след това взеха инициативата, но не понесоха контрите на съперника. След час игра Швеция получи спорна дузпа след фаул на Ектор Морено. Андреас Гранквист се нае с изпълнението и вкара втория си гол в шампионата.

В 74-а минута резултатът вече бе класически. Алварес си вкара нелеп автогол след центриране отдясно. Мексико бе в нокаут и се надяваше Германия да не бие в другия мач.

Молитвите на мексиканците бяха чути и тимът се класира на осминафинал.