Швейцария победи България с гръмкото 4:0 в Люцерн в последната среща за двата отбора от световните квалификации в Група "C", за  първенството в Катар през следващата година.

Домакините изпълниха заканата си и атакуваха като освирепели през целия мач, а победата им бе достатъчна да се класират като първи в групата, задминавайки Италия.

Скуадрата игра шокиращо слабо в Северна Ирландия, където мачът завърши наравно 0:0 и това означава, че ще играе бараж.

За последно Гърция стана европейски шампион през 2004-а и пропусна Световното две години по-късно, а сега тази участ застрашава отбора на Роберто Манчини.

Но това не е най-важната тема за нас тази вечер.

Нашият отбор, воден от Ясен Петров, не изпълни обещанието си да помогне на италианците и да натрупа актив за реномето си, въпреки че изигра прилично първо полувреме. В него не допуснахме гол, а само един удар в гредата от домакините. През второто обаче тимът на Мурат Якин откри рано и после ни прегази, търсейки още и още. Реализира още две попадения, други две бяха отменени заради засада, а гредата ни спаси още веднъж. На моменти в един период от 50-ата до 75-ата минута изглеждаше, че всяка атака на домакините ще е голова.

Швейцария бе пълен господар на терена и отправи над 20 удара, както и изпълни 18 корнера, докато нашият отбор имаше само един шут и то много неточен. Така заслужено съперникът се класира на петото си поредно Световно първенство под бурната радост на публиката, която не спря да ги подкрепя цял мач.

Снимка: AP/БТА

За втори път България отнесе тежка загуба от Швейцария след 1:3 в София през март, когато допуснахме три гола в първите 13 минути. Националите ни завършват квалификационната група на четвъртата позиция с актив от осем точки - две победи, две равенства и четири загуби. Пред нас е Северна Ирландия с девет, а Италия (16) и днешният ни съперник (18) са далеч, далеч.

Това може да се окаже последният мач на Ясен Петров начело, тъй като договорът му скоро изтича. Засега не е казвано официално от нито една от двете страни - селекционер или БФС, че ще има удължаване на контракта.

В началото на срещата направи впечатление, че българският отбор е изнесен напред и няма намерение само да се защитава, но това предположение бързо бе опровергано. Първият удар в срещата бе на Рубен Варгас и топката мина над вратата.

Варгас бе най-активният играч на домакините в началните минути и в десетата отправи втория си удар, след като финтира Иван Турицов. Изпълнението му по земя не затрудни Иван Караджов. Ситуацията се повтори и в 17-ата минута, за второ спасяване на родния страж. Съперничеството между Турицов и Варгас продължи да е трудно за българина и секунди по-късно той получи жълт картон.

В 24-ата минута Швейцария получи перфектен шанс. Марио Гавранович получи непокрит в наказателното поле, но стреля право в тялото на Караджов. Малко след това Варгас отправи третия си пореден лек удар по земя в тялото на стража ни.

Първият шут към отсрещната врата дойде в 32-ата минута, когато Атанас Илиев пробва късмета си от далечна дистанция, но стреля много над вратата.

Следващите опасности пред вратата на България бяха няколко последователни корнера и неточен удар на Закария по земя. Родната отбрана обаче се справяше достатъчно добре, а времето за съперника течеше бързо.

В самия край на полувремето техничен удар на Ноа Окафор срещна техничната греда и топката се разходи по гол линията, но не влезе във вратата. Голям късмет за нашите национали.

Второто полувреме започна вихрено за домакините и логичното се случи в 48-ата минута. Шакири, който изигра своя мач №100 с националната фланелка, получи в наказателното поле и центрира меко, като Окафор засече с глава от много близка дистанция. Българската отбрана проспа ситуацията.

В 55-ата минута Швейцария отново уцели рамката на вратата. Шакири получи за пореден път обезпокояван в наказателното поле и стреля, но го спря страничния стълб.

Само минута по-късно резултатът стана 2:0. Варгас най-после намери головия и удар. Той получи далечно подаване и бе спрян от Велковски, но за кратко. Крилото получи асистенция от Гавранович и не пощади Караджов.

В 64-ата минута "кръстоносците" стигнаха до трети гол, но той бе отменен. Гавранович получи перфектен пас в наказателното поле и реализира с едно докосване. Останаха сериозни съмнения за засада и ВАР ги потвърди. Секунди след това домакините поискаха и дузпа за игра с ръка на Кристиан Димитров, но такава правилно не бе отсъдена.

В 69-ата минута още един гол за Швейцария бе отменен. Резервата Итен получи от Шакири и вкара сам срещу вратаря, но отново имаше засада. Той обаче се поправи три минути по-късно. Устремът продължи и Седрик Итен бе точен с глава, надскачайки Кристиан Димитров след центриране от десния фланг на Ренато Щефен.

В първата минута на добавеното време от общо осем заради контузия на Неделев, Ремо Фройлер направи резултата 4:0. Той реализира с удар от границата на наказателното поле след поредния находчив пас на Шакири.