Манчестър Сити спечели трофея "Къмюнити Шийлд" след 7:6 с дузпи (1:1 в редовното време) срещу Манчестър Юнайтед на "Уембли". Неофициалното откриване на сезона в английския футбол по традиция вдига завесата с мач между шампиона и носителя на Купата на ФА.

И по традиция от предходните три сезона, в които неизменно е първенец на страната, Сити губи този двубой. Лестър, Ливърпул и Арсенал биха шампионите в миналите три издания. Сега изглеждаше, че отново ще стане така, когато Алехандро Гарначо даде аванс на Юнайтед в 82-рата минута.

След няколко пропуска, отменен гол за засада на Бруно Фернандеш и греда на Маркъс Рашфорд, аржентинската резерва откри за Юнайтед. Изглеждаше, че всичко ще се реши в 90-те минути, но Бернардо Силва - също влязъл като резерва, изравни с глава - 1:1.

И така се стигна до дузпи. Двата отбора биха общо 16.

За Юнайтед точни бяха Бруно Фернандеш, Диого Далот, Алехандро Гарначо, Каземиро, Скот Мактомини, Лисандро Мартинес, но пропуснаха Джейдън Санчо и Джони Евънс.

Героят в редовното време Силва изпусна първата дузпа за Сити, но вкараха Кевин де Бройне, Ерлинг Холанд, Савиньо, вратарят Едерсон, Матеуш Нунеш, Рубен Диаш и Мануел Аканджи.

Юнайтед беше по-добрият отбор в големи периоди, особено след първите 25 минути в него. В тях Сити доминираше, уцели и греда чрез младия Джеймс Макатий. Гуардиола пусна куп младоци - освен Макатий, титуляри бяха Оскар Боб, Нико О`Райли и Рико Люис.

Трудно е да си представим, че някой от тях ще е в основния състав, когато започне първенството на Висшата лига.

Юнайтед също бе с немалко отсъстващи, но стартовият състав бе по-опитен и логично тимът имаше предимство. Бруно вкара много красиво, но бе зад защитата, а Рашфорд от чиста ситуация стреля в гредата.

А при дузпите по-точни бяха "гражданите", които най-после стигнаха до този трофей.