Новият селекционер на Испания Луис де ла Фуенте направи осем промени в стартовия състав на страната спрямо победата с 3:0 срещу Норвегия на старта на квалификациите за Евро 2024 и това категорично му изигра лоша шега. Шотландия нокаутира "Ла Роха" в Глазгоу, побеждавайки заслужено с 2:0 съперника, който пристигна на "Хемпдън Парк" в ролята на фаворит.

Във вторник вечер обаче това по никакъв начин не личеше по представянето на двата тима, а шотландците изковаха успеха си със здрава игра, често на ръба на позволеното, както и благодарение на неочаквания си голмайстор досега в този квалификационен цикъл - Скот Мактоминей.

Халфът на Манчестър Юнайтед за втори пореден мач отбеляза два пъти, след като го стори и в дебютния двубой от пресявките срещу Кипър. Така той се превърна в едва вторият играч на страната, успял да вкара два гола на Испания. Досега това бе правено единствено от Мо Джонстън в световна квалификация през 1984-а, като оттогава датираше и последната шотландска победа над този противник.

Домакините нанесоха първия си удар още в седмата минута, когато капитанът Анди Робъртсън се възползва от подхлъзване на Педро Поро, а след това прати топката в наказателното поле. Там Мактоминей бе пласиран перфектно и с удар от десетина метра откри - 1:0. В 14-ата минута Линдън Кристи можеше да удвои, но стреля покрай лявата греда на Кепа.

Испания сякаш се съвзе и отговори с два опасни удара на Хоселу, вторият от който разтресе гредата, но това бе всичко по-опасно за "фуриите" през първото полувреме. Робъртсън и Линдън Дайкс респектираха противниците с нарушения за жълти картони до почивката, която дойде при гол аванс за домакините.

Само шест минути след старта на втората част Тиърни намери Мактоминей в почти идентична ситуация като при първия гол. Центриране от левия фланг и мощен удар, този път от малко по-далеч за 2:0.

Настроението в играта на домакините бе толкова приповдигнато, че моменти след това Джон Макгин стреля директно от корнер и нацели гредата на испанската врата.

Испанският селекционер направи и петте си смени, като четири от тях бяха с пускане в игра на ярко изразени атакуващи играчи - Нико Уилямс, Борха Иглесиас, Яго Аспас и Гави. Но и това не даде резултат, а шотландците заслужиха победата си за радост на пълните трибуни.

Така след два кръга Шотландия е начело на група "А" с пълен актив от 6 точки, а Испания следва с 3.