Бразилия обърна драматично Колумбия с 2:1 на Копа Америка, след като губеше в резултата 13 минути преди края на мача. Домакините на турнира продължават с 3 от 3 успеха в групата, като са и фаворит №1 за спечелването на титлата.

Но селесао мина през най-трудния си тест в групата на стадион "Нилтон Сантос" в Рио, където колумбийският тим направи силен мач и бе близо до славен успех. В цялата си история Бразилия е губила само три пъти от този съперник (в 32 мача), като нито веднъж това не се е случило в домакински мач.

Историята бе на път да се промени, когато Луис Диас заби фамозен гол с нещо като странична ножица в 10-ата минута. Колумбийците играеха спокойно в отбрана, добре задържаха топката и изнервиха съперника. Изобщо - мачът бе изпълнен с нерви, като седемте жълти картона го доказват.

Неймар изпусна златен шанс и стреля в гредата пред опразнената врата, преди да дойде най-спорният момент в мача. Атака на Бразилия отляво стигна до арбитъра Нестор Питана, топката го удари и се върна в играч на селесао. Аржентинският съдия не спря играта, последва центриране и Роберто Фирмино изравни. Колумбийците побесняха и поискаха анулиране на гола - по правило, срещне ли топката рефера, трябва да се поднови играта със "съдийска топка", която би върнала атаката в начална фаза. Друг е въпросът защо спряха да играят гостите за секунда и оставиха Фирмино да стреля, без да го покрият.

Споровете продължиха близо 7 минути, преди голът да бъде признат и след намеса на ВАР.

Питана, популярен в целия свят със съдийството на финала Франция - Хърватия (4:2) на Мондиал 2018, даде сигнал за 10 минути добавено време, основно заради скандалите около гола на бразилците.

И в десетата, 40 секунди преди да изтече времето, Каземиро вкара с глава след корнер на Неймар. Радостта на селесао бе като от спечелена титла, сякаш дразнейки и колумбийците след купищата нерви, които имаше в мача.

Така с три от три победи, домакините са начело на група В с 9 точки, а Колумбия и Перу имат по 4. Перуанците измъкнаха 2:2 в другия мач тази нощ срещу Еквадор, въпреки че губеха с 0:2 до средата на второто полувреме. За еквадорците в игра като резерва влезе Джорди Кайседо, нападателят на ЦСКА, който записа 8 минути.

Класиране в група В:

Бразилия 9 т., Колумбия и Перу по 4 т., Еквадор и Венецуела по 2 т.

Четири тима се класират за четвъртфинал, като в последния кръг в неделя срещу понеделник Бразилия играе с Еквадор, а Венецуела среща Перу.

Тази нощ има два мача в група А: В полунощ Боливия играе срещу Уругвай, а в 3 ч сутринта Чили среща Парагвай.