Германия не оправда ролята си на фаворит срещу Унгария, но все пак се спаси от втори пореден крах на голямо първенство и след доза късмет и 2:2 в Мюнхен продължава напред към осминафиналите на Европейското първенство.

Тимът на Йоаким Льов на два пъти изоставаше в резултата от унгарския си съперник, но вратарска грешка и поредица от рикошети ги остави на шампионата на Стария континент.

Следващото предизвикателство е същинска футболна класика - пътуване до Лондон, където на "Уембли" съперник в елиминациите на германския тим ще бъде Англия.

Германците продължават напред като втори в крайното класиране на група Е, която завърши с два драматични двубоя - в другата среща Португалия и Франция също завършиха 2:2, като "петлите" печелят групата, а европейските шампиони се класират като един от най-добрите трети тима.

Противно на случващото се на терена и пресата на Германия от самото начало, унгарците нанесоха изненадващо първия удар в мача в 11-ата минута. Капитанът на "маджарите" Адам Шалай се пласира великолепно между защитниците на Бундестима и със силно и добре насочено изпълнение с глава откри резултата - 1:0 след центриране на Роланд Салай.

Домакините реагираха като ужилени и пак тръгнаха напред, а в 18-ата минута Кай Хаверц центрира по чудесен начин, но унгарски защитник изби топката и тя не успя да стигне до Лерой Сане. Няколко минути след това Матс Хумелс нацели напречната греда след поредната изсипана топка от корнер. Именно центриранията бяха основен компонент в играта на Бундестима днес в Мюнхен.

Играта загрубя, а в рамките само на минута, между 28-ата и 30-ата, съдията даде първите жълти картони - по един и за двата отбора. Междувременно дъждът в Мюнхен стана пороен, но това не пречеше по никакъв начин на унгарските фенове по трибуните, които категорични надвикваха шокираните германски запалянковци и мотивираха още повече своите любимци на терена.

Силният дъжд и невъзможността да създадат чисти положения сякаш изнерви допълнително домакините, които тотално сдадоха инициативата в двубоя. В защитната им линия личаха доста колебания, а Унгария не се отказваше да атакува при всяка възможност, макар владението на топката да продължаваше да беше повече за Германия.

Второто полувреме започна при изцяло различни условия - дъждът вече бе в историята, а германците отново се впуснаха в нападение. Главното действащо лице в атаките им бе Кай Хаверц, но той не бе достатъчен и макар играта да се задържа около наказателното поле на Унгария, креативността в предни позиции за домакините липсваше и не се виждаше как могат да стигнат до гол.

А той дойде буквално от нищото - след вратарска грешка на Петер Гулачи, който не прецени хубаво насочена към Матс Хумелс висока топка, с която се размина. Хумелс я отклони към Хаверц и той от своя страна я прати в мрежата с глава - 1:1 в 66-ата минута. Но радостта на германските национали бе наистина кратка и трая само няколко секунди.

Защото унгарският отговор буквално дойде светкавично. Моментално след подновяването на играта от центъра, дълъг пас от собствената половина намери в предни позиции Шалай, който този път не вкара, а асистира. Капитанът намери с прехвърлящ пас зад неорганизираната германска защита Андрес Шафер, а той преодоля Нойер очи в очи - 1:2 в 67-ата минута.

Унгарската отбрана бе наредена по перфектен начин, а неумението да я преодолеят сякаш допълнително наля олово в краката на Германия. Футболистите на Йоаким Льов играеха изцяло в противниковата половина, но продължаваха да нямат идея в атака и да разчитат на центрирания, които видимо не бяха особено успешни, защото единственото им попадение досега дойде след такава ситуация, но и след грешка на противниковия вратар.

Шест минути преди края дойде и спасителният гол за германците. Това се случи след комбинация между две от смените на Льов, но отново имаше и доза късмет. Топката се озова в Джамал Мусиала след рикошет в унгарски защитник, а младата надежда я прати в наказателното поле, където съотборникът му в Байерн Леон Горецка шутира буквално между двама съперници, хвърлили се на шпагат. Топката отново се отби в крак на унгарец и влетя в мрежата на Гулачи - 2:2 и глътка въздух за Германия.

В оставащите минути Бундестима съвсем очевидно бавеше времето и пазеше резултата, като повече голове в Мюнхен нямаше и така Германия продължи напред към осминафиналите, а Унгария се сбогува с Евро 2020.