Турският шампион Галатасарай претърпя огромно европейско разочарование и въпреки бляскавата си селекция и големите очаквания, отборът няма да бъде част от основната фаза на Шампионска лига.

В плейофен мач за влизане в основната фаза на турнира, която замени добре познатите ни групи, Галатасарай загуби с 0:1 от Йънг Бойс у дома и така с общ резултат 2:4 отпада от турнира.

Това изпраща турският гранд в Лига Европа, а въпреки огромните инвестиции в скъпи играчи и треньори, югоизточната ни съседка ще остане без свой представител в най-комерсиалния клубен турнир.

След драматичното 3:2 за Йънг Бойс в Берн преди седмица, Галатасарай вярваше в победата пред "горещата" подкрепа в Истанбул тази вечер, но истината бе съвсем друга. Въпреки ролята си на фаворит, на терена Галатасарай не показа, че е по-добър отбор от Йънг Бойс и с оглед на демонстрираното в двете срещи сякаш заслужено отпада.

Турският тим така и не успяваше да създава чисти голови възможности въпреки далеч по-сериозния контрол над топката, а с напредването на времето това водеше и до изнервяне на цялата обстановка на стадиона.

Десет минути преди края изнервени от бавното излизане при смяна на двама играчи на Йънг Бойс, домакинските фенове засипаха терена с бутилки и предмети, а на самия терен се стигна до меле между футболистите.

Снимка: АР/БТА

Това изнервяне на обстановката не помогна особено на Галатасарай, защото в 87-ата минута след една контраатака Йънг Бойс поведе с гол на Алан Вирджиниус, а някъде в този момент вече бе ясно, че именно швейцарците ще играят в Шампионска лига.

Всичко това накара безпомощния и доста опитен уругвайски вратар на домакините просто да удари един от празнуващите противникови играчи и да остави тима си с човек по-малко, което съвсем обрече надеждите на Галатасарай за обрат.

Така Турция остава без отбор в Шампионска лига, а Йънг Бойс зае една от седемте свободни квоти за същинската част на турнира.

Днес се решаваше съдбата на още две от тези квоти, като чешкият Спарта Прага довърши започнатото и с ново 2:0 над Малмьо, елиминира шведите с общо резултат 4:0.

Ред Бул Залцбург също не допусна изненада, като направи 1:1 с Динамо Киев, но благодарение на успеха си с 2:0 в първия мач, успя да се класира в Шампионска лига с общо резултат 3:1.