Кампанията на България в квалификациите за Европейското първенство по футбол през 2024 година започна по възможно най-лошия начин.

Възпитаниците на сръбския селекционер Младен Кръстаич загубиха с 0:1 от гостуващия в Разград тим на Черна гора след разочароващо представяне на младите ни футболисти.

България не успя да победи Черна гора в пети пореден мач и след три поредни равенства срещу този съперник записа първа загуба от тази през 2010-а отново в домакинство.

Нашите бяха влезли в серия от шест поредни мача без поражение, но тя приключи след гол на Никола Кръстович в 70-ата минута, дошъл заради груба грешка на Филип Кръстев.

Снимка: БТА

Селекционерът ни отново заложи на много млад състав със схема от трима централни бранители. Единият от тях беше пълният дебютант Християн Петров, а в предни позиции действаха Кирил Десподов и Спас Делев. Най-добрата възможност пред нашите се откри през първото полувреме, когато Илия Груев изпусна сам срещу вратаря. Черногорците обаче заслужиха успеха, тъй като направиха няколко пропуска през тази първа част, най-вече благодарение на класни спасявания от Даниел Наумов. През втората част нашите не показаха много в атакуващ план, но в 90-ата удар на резервата Георги Русев бе изчистена от гол линията.

Нашите започнаха мача уверено и опитаха няколко дълги паса, като освен това изцяло владееха инициативата в първите 10 минути. Кирил Десподов и Йоан Стоянов опитаха пробиви, но бяха спрени.

Първият удар в мача дойде в 14-ата минута след извеждащ пас към Десподов, като изстрелът на нападателя на Лудогорец бе от малък ъгъл и лесен за спасяване. На другата врата такъв беше и опитът на Сеад Хаксабанович малко след това.

В 23-ата минута Кирил Десподов показа техниката си срещу трима съперници, но вместо да продължи атаката реши да се хвърля за дузпа и топката излезе в аут.

Снимка: Bulphoto

Най-хубавата възможност от началото на мача дойде в 26-ата минута, когато България направи хубава атака и след грешка на черногорците. Десподов отне и подаде на Илия Груев, чийто удар по земя бе спасен с крак от бившия страж на Левски Милан Миятович. В 31-ата минута Филип Кръстев центрира от фаул и на далечната греда Спас Делев бе оставен сам, но ударът му с глава прелетя над вратата. Още един добър шанс за нашите.

Най-добрият шанс за черногорците дойде на два пъти в 42-ата минута. Първо шут на Хаксабанович рикошира във Вальо Антов и топката премина до дясната греда на Наумов. От последвалия ъглов удар Стефан Савич стреля с глава и Наумов направи супер спасяване.

Българският страж направи още една ключова намеса в самия край на полувремето, когато излезе и блокира удар на изведения с пас Адам Марушич. Секунди по-късно Наумов отново отрази удар на играча на Лацио - този път от далечна дистанция.

В 51-ата минута Десподов отново се показа като най-опасният играч на България, като получи топката в предни позиции и опита далечен фалцов удар, който не намери целта.

Снимка: БТА

За съжаление в 70-ата минута Черна гора наказа наша грешка и откри резултата. Лош пас на Филип Кръстев бе пресечен от Владимир Йовович и той бързо намери Стеван Йоветич. Играчът на Херта подаде на Никола Кръстевич и нападателят от лесна позиция вкара за 1:0.

Кръстаич пусна в игра Радослав Кирилов и Никола Илиев в предни позиции, но тяхната поява не даде кой знае какъв резултат. Това обаче не важеше за Георги Русев, който в 90-ата минута получи от Кирил Десподов и стреля в ъгъла, където бе застанал Стефан Савич, за да се стигне до изчистване от гол линията.

След това на контраатака Черна гора се размина на сантиметри от втори гол.