Беларус и България завършиха наравно 0:0 в първи мач за двата отбора от футболната Лига на нациите.

Срещата от Група 3 на Дивизия C се игра в унгарския град Залаегерсег заради санкциите към Беларус, а нашият отбор трябва да съжалява, че не взе трите точки на старта на турнира.

Възпитаниците на Илиан Илиев имаха почти пълно превъзходство в срещата, особено през първото полувреме, но вратарят на Динамо Минск Фьодор Лабуков се превърна в играч на мача с множество спасявания.

Задачата на нашите беше затруднена и с ненужно изкаран червен картон от Филип Кръстев в 74-ата минута, макар това да не наруши превъзходството на българския отбор.

Снимка: Facebook, Team Bulgaria

Равенството ни оставя заедно с Беларус на второто място в групата, а Северна Ирландия я повежда след домакинска победа с 2:0 над Люксембург. В следващия ни мач посрещаме именно британците в Пловдив на 8 септември.

Днешното равенство е поредно за България под ръководството на Илиан Илиев. Откакто той пое отбора сме без загуба след шест равни мача и една победа, постигната срещу Танзания.

Двата тима започнаха мача с нервни докосвания, но България бе атакуващият отбор и още в петата минута получи шанс да открие резултата. Кирил Десподов отправи много опасен удар извън наказателното поле, а стражът на Беларус се намеси подобаващо и изби в корнер.

Малко след това отново бяхме много близо. Десподов проби по десния фланг и центрира към Радослав Кирилов, който от чиста позиция стреля не лошо, но на гол линията по блестящ начин се намеси Закар Волков и отклони топката.

За символичните домакини първият реален шанс дойде в 20-ата минута, когато след добре конструирана атака Дмитрий Антилевски прати топката към горния десен ъгъл на Димитър Митов, но вратарят на Абърдийн се намеси подобаващо.

В 24-ата минута поредният пас зад защитата над Беларус бе на път да се получи, като Десподов бе изведен, но вратарят излезе и блокира удара му с тялото си. Бързината на фланговите ни футболисти създаваше проблеми на съперника.

В 31-ата минута България направи най-хубавата си атака и стигна до най-добрия шанс. Филип Кръстев подаде на Десподов, а той отклони технично към Алекс Колев. Таранът фалцира топката към далечния ъгъл, за да се стигне до фантастична намеса на вратаря Фьодор Лапуков. Малко след това стражът се отчете с двойна намеса след удар от воле на Десподов и опит за добавка от Кирилов.

Стражът продължи с геройствата си, като в 41-ата минута минута Филип Кръстев се размина с един от най-красивите голове в кариерата си. Той мина между няколко играчи и стреля прекрасно под гредата, но стражът на Динамо Минск с върха на пръстите си отклони в корнер. Само късметът ни лишаваше от преднина в резултата.

Нещата не се промениха в началото на втората част, като в 53-ата минута вратарят на Беларус направи още едно супер спасяване с една ръка. Този път предизвикателството беше от Ради Кирилов, който финтира бранител и стреля в далечния ъгъл.

Последва силен период за Беларус, който обаче не донесе кой знае какви опасности пред нашата врата - не поради липсата на възможности, а поради лошото качество на ударите.

В 73-ата минута Филип Кръстев направи невероятна глупост, фаулирайки в гръб в противниковото наказателно поле Закар Волков, въпреки че през първото полувреме вече беше получил жълт картон за симулация. Халфът на Цволе беше изгонен след абсолютно ненужното си действие. Това донесе предимство на Беларус и символичните домакини отправиха два удара, които бяха отразени от Димитър Митов.

До края на мача смените на Илиан Илиев с включването на Иван Минчев, Мартин Минчев и Ахмед Ахмедов освежиха атаката ни и отборът продължи да доминира, но не успя да стигне до победното попадение. Беларус изненадващо се защитаваше, въпреки численото си предимство.

БЕЛАРУС: 16. Лапухов, 15. Ковальов, 20. Волков, 4. Мартинович, 3. Забелин, 18. Капленко, 14. Яблонски, 23. Антилевски, 2. Печенин, 9. Ебонг, 7. Шлкавка

БЪЛГАРИЯ: 1. Димитър Митов, 23. Фабиан Нюрнбергер, 6. Валентин Антов, 3. Живко Атанасов, 2. Виктор Попов, 4. Илия Груев, 5. Алекс Петков, 20. Филип Кръстев, 8. Радослав Кирилов, 11. Кирил Десподов, 9. Алекс Колев