Петъчната вечер в четвъртфиналите на Мондиал 2022 бе същинска лудост и ни лиши от истинска класика в полуфиналите на турнира. Всички се надяваха, че ще видим сблъсък за финала между Бразилия и Аржентина, но само един от тези два тима прескочи напред.

И това не бе Бразилия. "Селесао", които влязоха в турнира като абсолютен фаворит за титлата, бяха надиграни от сърцатите хървати в четвъртфиналния спор помежду им след дузпи. "Ватрените" ще играят втори пореден и общо трети полуфинал на световно в историята си.

Редовните 90 минути на "Едукейшън Сити" завършиха 0:0, като категорично по-добрите шансове бяха на сметката на бразилците, а в края на първото продължение се случи логичното, с оглед на видяното досега. Неймар изведе своите напред с прекрасен гол, дошъл след отлична атака, започната от него самия - 1:0 в продължението на продължението.

Но точно тогава непримиримите хърватски национали показаха този свой прословут характер и три минути преди края на мача се върнаха в играта. Благодарение на резерва

та Бруно Петкович, който изравни резултата в 117-ата минута за 1:1 и така прати срещата в дузпи.

А там още при първото изпълнение брилянтният досега вратар Доминик Ливакович, отразил над 10 удара в мача, спаси изпълнението на Родриго. И всичко за бразилците приключи с греда на Маркиньос при четвъртото изпълнение, след като балканците бяха вкарали всички четири свои изпълнения досега - 4:2 и полуфинал.

И така "шахматистите" трябваше да изчакат няколко часа, за да научат срещи кой точно ще се изправят в полуфиналите - Нидерландия или Аржентина.

Двата тима пък ни предложиха поредното издание на класическото съперничество помежду им, което има дълга, дълга история.

"Гаучосите" все пак се промъкнаха напред към последните четири отбора на турнира, но много по-трудно, отколкото можеше да бъде. Те поведоха с 2:0 след асистенция на Лионел Меси към Науел Молина и после гол на десетката от дузпа. И точно когато всичко изглеждаше решено, характерът на нидерландците излезе на дневен ред.

Материализиран от неочкван герой в лицето на Ваут Вегхорст. Таранът с ръст на баскетболист първо намали с глава в 83-ата минута, а буквално в последната минута, че и отвъд на 10-минутното продължение, пак той избухна - 2:2 след феноменално късо изпълнение на свободен удар, пратило мача в продължения.

Там двата тима си поделиха по 15 минути, като аржентинците сякаш бяха по-близо до успеха, след като нацелиха и греда, но и тук всичко се реши от бялата точка.

Меси изненадващо изпълни първа дузпа за своите и я вкара, а Емилиано Мартинес отрази първите два изстрела на нидерландските играчи, за да даде превес на латиноамериканците.

Пропуск на Енцо Фернандес при 3:2 върна надеждата на европейцитие, но в крайна сметка Аржентина триумфира с 4:3, за да си осигури двубой с Хърватия.